7. Sınıf Fen Bilimleri

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 64-65 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Mitoz Bölünmenin Evreleri Cevapları Sayfa 64, 65


Mitoz Bölünmenin Evreleri Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 64 Cevapları


Mitoz bölünme çekirdek bölünmesi ve sitoplazma bölünmesi olmak üzere iki aşamada gerçekleşir. Mitoz bölünme sırasında bu aşamalar birbirini takip eden evreler sonucunda gerçekleşir.

 • 1- Mitoz bölünme başlamadan önce DNA kendini eşler ve kalıtsal madde miktarı iki katına çıkar. Kromatin iplikler kısalıp kalınlaşarak kromozomları oluşturur.
 • 2- Çekirdek zarı ve çekirdekçik erimeye başlar. Hayvan hücrelerinde sentrozomlar zıt kutuplara çekilmeye başlar ve iğ iplikleri oluşur.
 • 3- Kromozomlar hücrenin ortasında tek sıra hâlinde dizilir.
 • 4- Kardeş kromotitler birbirinden ayrılarak hücrenin karşılıklı kutuplarına çekilir. Her kromozom iki kromotitten oluşur ve bunlara kardeş kromotitler denir.
 • 5- Çekirdek zarı ve çekirdekçik tekrar oluşur. İğ iplikleri kaybolur. Bu evrede çekirdek bölünmesi tamamlanır, sitoplazma bölünmesi başlar.
 • 6- Sitoplazma bölünmesi tamamlandığında kalıtsal özellikleri aynı olan iki yeni hücre meydana gelir. Mitoz bölünmede hücrelerin kromozom sayısı sabit kalır.

7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları


Araştıralım ve Tartışalım


Çekirdek bölünmesi bitki ve hayvan hücrelerinde benzer şekilde gerçekleşir. Ancak sitoplazma bölünmesi bitki ve hayvan hücrelerinde farklılık gösterir. Bu farklılığın nedenini araştırınız.

Araştırma sonuçlarınızı sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.


Cevap :

Hayvan hücresi içerisinde çekirdekte bölünme meydana geldiğinde sitoplazma bölünmesi hücre zarının sitoplazmaya doğru boğumlanmasıyla meydana gelir. Bitki hücrelerinde ise hayvan hücrelerinden farklı olarak selülozdan oluşan hücre duvarı bulundurduğundan, hayvan hücrelerindeki gibi boğumlanma meydana gelmez. Bunun yerine ara lamel /ara plak adı verilen bir yapı oluşturur ve sitoplazma bölünmesi bu sayede gerçekleşir.


Neler Öğrendik?


1- Mitoz bölünmenin canlılar için önemini örneklerle açıklayınız.


Cevap : Mitoz bölünmenin canlılar için önemini örneklerle açıklayınız.

Mitoz bölünme faydalı özelliklerin değişmeden gelecek nesillere aktarılmasını sağlar.

 • Çok hücrelilerde büyüme ve gelişmeyi sağlar.
 • Çok hücreli canlılarda yaraların onarılmasını sağlar.
 • Mitoz bölünmede kromozom sayısı değişmez.
 • Eşeysiz üreme mitoz ile gerçekleşir.
 • Tek hücreli canlılarda üremeyi sağlar.
 • Mitoz bölünme sonucund ana hücre ve yavru hücre aynı kalıtsal özelliklere sahiptir.
 • Çekirdek bölünmesi ile başlayan ve birbirini takip eden evrelerdir. Sitoplazma bölünmesi ile sonlanır.
 • Kromozom sayısı canlılarda farklılık gösterebileceği gibi bazı canlılarda da benzer olabilir.

2- Organ nakline ihtiyacı olan bir hastaya, karaciğerin bir kısmı nakledildiğinde karaciğer bir süre sonra kendini yenileyerek tamamlar.

Karaciğerin kendini yenilemesinde mitoz bölünmenin rolünü açıklayınız?


Cevap : Karaciğerin kendini yenilemesinde mitoz bölünmenin rolünü açıklayınız?

Karaciğerin kendi kendini yenilemesinde mitoz bölünme Büyük bir rol oynamaktadır karaciğerin yenilenmesi konusunda mitoz bölünme kendi parçacıklarına ayrılarak aynı özelliklere sahip olan hücreler ile beraber karaciğerin yenilenmesini olanaklı kılmaktadır.

İşte bu nedenle nakledilen karaciğerin bir süre sonra zaman içerisinde Kendini tamamen yenilemesi ancak mitoz bölünme sayesinde gerçekleşeceğini ifade etmek doğru olacaktır.


3- Şekildeki hücrenin geçirdiği mitoz bölünme sonucu K ve L hücreleri oluşmuştur.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 64-65 Cevapları MEB Yayınları
“7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 64-65. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

Buna göre K ve L hücrelerini aşağıdaki özellikler bakımından karşılaştırınız.

a) Kromozom sayıları
b) Organel çeşitleri


Cevap : Kromozom sayıları ve Organel çeşitleri ikisi de değişmez.  Ancak ikisinde mitoz bölünmede ilk hücrenin aynısı yapılır ama stoplazma miktarı ve organel sayısı değişiklik gösterebilir ama kromozom sayısı değişmez aynı şekilde organel çeşitleri de sabit sayıda kalır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. bu konuyla beraber fen bilimleri ders kitabı mızda yer alan mitoz bölünme hakkında bilgilerimizi edilmiş ve bu konu ile beraber derslerimizi çok başarılı bir şekilde bitirmiş oluyoruz öğretmenimizin verdiği örnekler ve deneyler sayesinde mitoz bölünmeyi çok rahat bir şekilde öğrendim aklıma takılan veya ödevlerimi yaparken farklı örneklere başvurmak için sizin sitenizi ziyaret ediyorum sizin sitenizde yer alan örnekler ve deneyler sayesinde ödevlerimi yaparken yani fen bilimleri dersine çalışırken çok başarılı olduğumu düşünüyorum bu yüzden size çok teşekkür ediyorum ne kadar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.