7. Sınıf Sosyal Bilgiler

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98-99-100-101-102-103-104-105 Cevapları Ekoyay Yayıncılık

Göster

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Yeryüzünde Yaşam Soruları ve Cevapları Sayfa 98 99 100 101 102 103 104 105


Yeryüzünde Yaşam Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 98 Cevapları 


Soru : Fotoğraflarda görülen yerlerden hangisi yerleşmek için daha çok tercih edilir? Neden?


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98-99-100-101-102-103-104-105 Cevapları Ekoyay Yayıncılık
“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98-99-100-101-102-103-104-105. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık”

Cevap: Sapanca gölü, Sakarya yerleşim için daha doğru bir yerdir. Çünkü su olanakları, hayvancılık için yeşillik alanları ve yumuşak iklimi ile daha doğru bir tercih olacaktır.


Soru : Şemada yer alan faktörlerden hangileri yaşadığınız yere yerleşmenizde daha etkilidir?i


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98-99-100-101-102-103-104-105 Cevapları Ekoyay Yayıncılık
“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98-99-100-101-102-103-104-105. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık”

Cevap:

  1. İklim şartlarının uygun olduğu yerler
  2. Ticaretin geliştiği yerler
  3. Sanayi ve teknolojinin geliştiği yerler
  4. Tarihî ve kültürel değeri olan şehirler

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları 


Soru : Yukarıdaki haritada nüfusun yoğun olduğu yere bir örnek de siz veriniz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98-99-100-101-102-103-104-105 Cevapları Ekoyay Yayıncılık
“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98-99-100-101-102-103-104-105. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık”

Cevap: Bukreş, Hamburg, Roma, Torino, Barcelona, Şam, Erbili, Tahran gibi şehirler örnek olarak verilebilir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 100 Cevapları 


Soru : Mekke doğal özellikleri ile yerleşime uygun mudur? Neden?


Cevap: Mekke doğal özellikleri ile yerleşime uygun mudur? Neden?

Bir yerin yerleşime uygun olabilmesi için doğal özellikleri tarıma ve hayvancılığa elverişli iklim koşulları yaşamaya uygun, su kaynaklarının yakın olduğu bir alan olması gerekir. Fakat mekke çevresi çöllere sarılmış kayalık şeklinde tepelerin olduğu, iklim açısından gece ve gündüz arasında sıcaklığın çok farklı olması zemem suyu dışında şu kaynağının bulunmaması göz önüne alındığında yaşanabilir bir yer değildir.

HZ. Muhammed’in s.a.v burada doğması sonucu kutsal kitabın kuranı kerim in burada inmesi İslamiyet ten öncede kutsal yerlerin burada olması kabe, zemzem suyu gibi yerlere haç görevi ile gelinmesi sonucu şehir yaşamaya vede büyümeye devam etmiştir.


Soru : Mekke’yi önemli bir yerleşim yeri yapan başlıca özelliği nedir? Açıklayınız?


Cevap: Mekke’yi önemli bir yerleşim yeri yapan başlıca özelliği nedir? Açıklayınız?

Mekke Arap yarımadasında Hicaz bölgesinde bulunmaktadır. HZ. Muhammed’in doğduğu yer burasıdır. Kuranı Kerim buraya inmiştir. Kabe bu şehirde yer alır. günümüzde yaklaşık her yıl on beş milyon Müslüman tarafından haç görevini ile ziyaret edilen bir şehirdir. Müslümanlıktan öncede haç vazifesi bu şehirde yapılmaktaydı.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 101 Cevapları 


Soru : Fotoğraflardan hareketle Tokyo’nun hangi özelliği ya da özelliklerinin insanların buraya yerleşmesinde etkili olduğu söylenebilir?


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98-99-100-101-102-103-104-105 Cevapları Ekoyay Yayıncılık
“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98-99-100-101-102-103-104-105. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık”

Cevap: Deniz veya nehir etrafında kurulu olması, ekonomik kaynakları, eğitim kaynakları, iş olanakları, yumuşak iklimi yerleşmeye uygun olduğu etkenlerdir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 102 Cevapları 


Etkinlik Zamanı


Soru : Kudüs şehri ile ilgili araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak tabloda verilen ifadelerden doğru olanların yanına “√” işareti koyunuz. Kudüs’ün yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin nedenlerini “Nedenler” bölümüne yazınız.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98-99-100-101-102-103-104-105 Cevapları Ekoyay Yayıncılık
“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98-99-100-101-102-103-104-105. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık”

Cevap : Kudüs şehri ile ilgili araştırma yapınız.

Kudüs yüzyıllarca tüm dinler arasında paylaşılmayan şehir olmuştur. Müslümanların ilk kıblesi burasıdır. Peygamberimiz Miraç gecesi önce buraya getirilmiş daha sonra semaya yükselmiştir. Hakkında hadisi şeriflerinde olduğu bu şehir Osmanlı tarafından da dini önem taşıdığı için değer görmüş bir yerdir. Yahudilerde kıyamet hakkındaki bazı görüşleri burada yaşanacağına inandığı için onlar da Kudüs’ e değer vermişlerdir. Hristiyanların inancına göre de Mesih as buraya inecektir.

İşte buy gibi dini hassasiyetler tarih boyunca Kudüs’ ü önemli bir yerleşim yeri haline getirmiştir. Filistin’ e ait olan bu topraklar ne yazık ki şimdi Yahudiler tarafından gasp edilmiş ve Müslümanlara eziyetler edilmiştir. Kudüs ‘ü Müslümanların ziyaret etmesine bile zorla izin verilmektedir. Kudüs ‘ün değerini her Müslüman genç ve çocuk bilmeli ve bu değerlere sahip çıkmalıdır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 103 Cevapları 


Etkinlik Zamanı


Bir önceki sayfadaki Japonya ile ilgili bilgilerden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.


1. Japonya’nın yüz ölçümüne göre nüfus yoğunluğu hakkında neler söylenebilir?


Cevap: Japonya’nın yüz ölçümüne göre nüfus yoğunluğu çok fazladır.


2. Japonya zengin ve gelişmiş bir ülke kabul edilebilir mi? Neden?


Cevap: Evet söylenebilir. Çünkü sanayi ve endüstri alanında üretmiş olduğu ve sattığı ürünlerinde katma değerli fazla ve değerli ürünlerdir.


3. Japonya’da ortalama yaşam süresinin 82 yıl olmasının nedenleri ne olabilir?


Cevap: Sağlık olanaklarının ve yaşam standartlarının iyi olmasından dolayı 82 gibi yüksek bir yaşam ortalamasını yakalamıştır.


4. Japonya, dünya üzerinde yaşamak için tercih edilebilecek bir ülke midir? Neden?


Cevap: Japonya, dünya üzerinde yaşamak için tercih edilebilecek bir ülke midir? Neden?

Japonya, dünya üzerinde yaşamak için tercih edilebilecek bir ülkedir. Çünkü ülke içerisinde yer alan eğitim olanakları, ekonomik olanakları ve sağlık olanakları dünyanın üstünde standartlara sahiptir. Daha iyi bir yaşam için Japonya, dünya üzerinde yaşamak için tercih edilebilecek bir ülke  olarak kabul edilir.


Soru : La Paz’ın yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin sebepleri neler olabilir?


Cevap: La Paz’ın yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin sebepleri neler olabilir?

La Paz oksijen sorunu yaşanan 3500 m yüksekliğinde,Bolivya’nın başkentidir. Oksijen sorunu olmasına rağmen insanlar bölgede yaşamaya devam ederler çünkü şehirde maden yatakları vede tarımla uğraşılmaktadır. Bolivya’nın başkenti sucre olmasına rağmen La Paz ‘da bakanlar kurulu burada olduğu için ülke buradan yönetilmektedir.

La Paz dünyanın En yüksek başkenti durumundadır. Yaşları ortalama 15 derece kışları ise 22 derece civarındadır. Ekvatoral bir iklim sürmektedir. Yazları yağmurlu kışları ise serin fakat güneşli geçer.


Soru : Ust Nera’da yaşayanların ekonomik faaliyetleri nelerdir?Açıklayınız.


Cevap: Ust Nera’da yaşayanların ekonomik faaliyetleri nelerdir? Açıklayınız.

Ust Nera’da Rusya Federasyonun bağlı sibirya bölgesinde dünyanın en soğuk şehirlerindendir. Ekonomik yönden zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir. Bölgede Doğalgaz vede madencilik yapılmaktadır. Zengin altın damarları bulunur. Ulaşım sistemi nehir ulaşımı vede hava yolları ile sağlanmaktadır.


Soru : Ust Nera’da sebze ve meyve üretimi yapılabilir mi? Neden?


Cevap: Ust Nera’da sebze ve meyve üretimi yapılabilir mi? Neden? 

Dünyanın en soğuk bölgelerinden bir tanesi olduğundan dolayı Ust Nera’da sebze ve meyve üretimi yapılabilmesi söz konusu değildir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları 


Etkinlik Zamanı


Soru : Aşağıda Bayburt ilinin tarihi ve coğrafi yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bilgilere göre Bayburt’un yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin sebeplerini boş bırakılan yere yazınız.


Tarihi


Mevcut kaynaklara göre Bayburt şehrinin tarihi MÖ 3000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Bazı eserlerde Bayburt’tan, büyük, kalabalık ve zengin bir şehir olarak bahsedilmektedir. Türklerle Bizanslılar arasında, 1000’li yıllarda yapılan çeşitli savaşlara sahne olan Bayburt, Müslüman Türklerin yerleşmeye başladıkları bir yer olmuştur. 1048 yılına gelindiğinde bölgede yoğun Türk nüfusu oluşmuştur. Bayburt, 1054 yılında Selçuklular tarafından fethedilmiştir. Bayburt, 14. yüzyılda Akkoyunlu Devleti’nin kuruluş ve tarih sahnesine çıkış yeri olmuştur. Akkoyunluların buradaki yönetimi, şehrin 1514 tarihinde Yavuz Sultan Selim tarafından fethine kadar sürmüştür. Bayburt fetihten sonra Osmanlı Devleti tarafından sancak merkezi yapılmış; Erzurum, Tekman ve İspir Bayburt’a bağlanmıştır. Bayburt’u ziyaret eden Evliya Çelebi, Fatih Sultan Mehmet’in 3.000 Tireliyi Bayburt’a yerleştirdiğini yazmaktadır. 1927’ ye kadar Erzurum’ a bağlı olan Bayburt, bu tarihte Gümüşhane’ye bağlanmıştır. 21.06.1989 tarihinden itibaren ise 3578 sayılı yasa ile il statüsüne kavuşmuştur. 1647 yılında şehri ziyaret eden Evliya Çelebi, Bayburt adını, zengin manasına gelen “Bay”, belde manasına gelen “yurt” kelimeleriyle izah eder. Osmanlı Dönemi’ne ait kaynaklar ise ismi bugünkü söylenişine uygun olarak Bayburt şeklinde kaydetmişlerdir. Coğrafi yapısı Bayburt; doğusunda Erzurum, batısında Gümüşhane, kuzeyinde Trabzon ve Rize, güneyinde Erzincan illeri ile çevrilidir. Anadolu’nun kuzey doğusunda Çoruh Nehri kenarında ve denizden 1.550 metre yükseklikte kurulmuş, 3.739 km² yüz ölçümlü bir ildir. Yeryüzü şekilleri bakımından genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar, şehrin batısında yer alan Bayburt Ovası, akarsuların oluşturduğu vadiler ve yörenin etrafını çevreleyen ve doğu yarısında yer tutan dağlık alanlardır. Bayburt’ta karasal iklimin özellikleri görülür. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Ancak gerek ortalama yüksekliğin azlığı gerekse vadiler sayesinde Doğu Anadolu’ya göre iklimi yumuşaktır. Yaz günleri, genellikle mayıs ve eylül ayları arasında kendini göstermektedir. Bayburt’ta ortalama yağışlı gün sayısı 102’dir. En yüksek sıcaklık 36,2 derece olarak görülmüştür. En düşük sıcaklık ise –26,2 derece olmuştur. Ortalama sıcaklık ise 7 derecedir.
www.bayburt.gov.tr (Düzenlenmiştir.)


Cevap: Türkler tarafından ilk yerleşim alanı olarak kurulması, gerekse ovaları ve gerekse tarım arazileri nedeniyle bazı bölgelerinde sert iklim ve dağlık olsa da genel olarak ılımal bir iklime sahip olması ve su olanakların bu bölgede olması yerleşimin oluşmasına katkı sağladığını ifade etmek mümkün olacaktır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları 


Etkinlik Zamanı


A. Yaşadığınız il ile ilgili istenilen bilgileri tablodaki yerlere yazınız.


Adı : İstanbul


Komşu iller : Tekirdağ, Kocaeli.


Matematik konumu : İstanbul, 280 01′ ve 290 55′ doğu boylamları ile 410 33′ ve 400 28′ kuzey enlemleri arasında bulunur.


Kısa tarihi : Fatih sultan Mehmet’în fethine kadar Roma İmparatorluğu olarak anılmaktaydı.


Nüfusu ve nüfus özellikleri : Türkiye’nin en kalabalık şehridir. 18 milyon nüfusu vardır ve nüfus yoğunluğu çok fazladır.


Yüz ölçümü : 5.343 km²


İklimi : İklim ve Bitki Örtüsü İklimi: Akdeniz, Karadeniz, Balkan ve Anadolu kara ikliminin tesiri altında bulunur. Kışın Akdeniz’den gelen ılık lodosları, Balkanlar üzerinden gelen soğuk veya Karadeniz’den gelen yağışlı havalar tâkip eder.


Yeryüzü şekilleri : Arama SonuçlarıWeb’den öne çıkan snippetİstanbul oldukça engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Yüksek dağlar yoksa da, arazinin % 74’ü plato ve yaylalardan, % 16’sı dağlardan, % 10’a yakını da ovalardan ibarettir.


Ekonomik faaliyetleri : Sanayi, hizmet, tarım, arıcılık, seracılık, eğitim, sanat, sağlık gibi bir çok alanda ülkemizde önder bir ekonomik faaliyetler içermektedir.


B. Yaşadığınız ilin yerleşim yeri olmasında hangi faktörler etkili olmuştur? Şemaya yazınız.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98-99-100-101-102-103-104-105 Cevapları Ekoyay Yayıncılık
“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98-99-100-101-102-103-104-105. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mekke müslümanlar için kutsal bir yerdir. Mekke Müslümanların sıkça ziyaret ettiği yerdir, Çünkü Kuranı Kerim burada inmiştir. Mekke’de Kabe’de bulunmaktadır .Kabe Müslümanlar için çok kutsaldır dünyanın dört bir yanında bulunan Müslümanlar Kabe’yi ziyaret etmektedir. Burada Hac ibadetlerini yapmaktadırlar .Hac ergenlik çağına girmiş herhangi bir sağlık sorunu olmayan maddi durumu iyi olan müslümanlar için farz bir ibadettir. Mekke Müslümanlar için çok kıymetlidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.