Ders Notları

Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkisi nasıl açıklanabilir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkisi nasıl açıklanabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkisi nasıl açıklanabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Madde Madde Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkisi

  • Mantığa sevk eder
  • Analitik çözümleme yapma becerisi kazandırır.
  • Aklını daha çok kullanmayı sağlar
  • Deney yapacak kararlılığı verir
  • Başarısızlıklarda mantıklı hareket ederek vazgeçmez

“Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkisi nasıl açıklanabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Bilimsel düşünme akla ve mantığa uygun olarak, düşünme çabasıdır.

Bilimsel olarak düşündüğümüz zaman veya bilimsel bir yargıya varmak istediğimiz zaman sadece algısal gözlemlerden ve mevcut bilgilerden faydalanmayız.

Bunların içerisine katkı olarak hayal gücü, yaratıcılık ve ileri görüşlülükle girer

Bilimsel düşünce sayesinde insanlar hipotez kurar teori oluşturur, deney ve gözlem yaparak bilimsel araştırmaların basamaklarını kat ederler. Bu da yeni caddeden ortaya çıkması için olması gereken şeylerdir

Bilimsel düşünmek aynı zamanda nesnel ve eleştirel düşünebilmekte demektir. Çünkü bilimsel düşünen insanlar sağlam bir kaynak olmaksızın görmüş ve duymuş olduğu şeyleri hemen inanmaz kaynakların doğruluğunu da sorgular ve teyit etmek için araştırırlar.

Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkisi tartışılmaz derecede açıktır. İnsanlar mantıklı olan bilimsel düşünme sayesinde başarı elde ederler.

Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkilerinden bir tanesi de mantığa sevk etmesidir. Mantıki yaklaşımlarla yere basar sağlam fikirler oluşturulur.

Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkilerinden bir tanesi de analitik çözümleme yapma becerisi kazandırmasıdır.

Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkisinden bir tanesi de kişinin aklını daha çok kullanmayı sağlamasıdır. Aklın kullanılması ile beraber başarı elde edilir.

Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkisinden bir tanesi de deney yapacak kararlılığı kişiye kazandırmasıdır. Bu yetenek sayesinde insanlar deney yapma deneme yanılma yoluyla birçok başarı elde ederler

Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkisinden bir tanesi de başarısızlığın oluştuğu zamanlarda mantıklı hareket etmeyi sağlayarak vazgeçmenin önüne geçer.

Özellikle başarısızlığın olduğu zamanlarda duygular insana hakim olabilir. Ancak bilimsel düşünme mantıklı hareket etmeye sevk ettiği için insanlar bunu bir tecrübe olarak kabul eder ve başarısızlığın vermiş olduğu üzüntüye kapılıp gitmezler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bilim adamları bir icat veya bir buluş yapacakları zaman elbette ki deneyler bilgilendirmeler çabalar ve çeşitli birçok de öngörülerle okumayı ve başarıya adım atarak ve bilgi sahibi olarak ortaya çıkarmış oldukları deneyi insanlara sunarlar insanların birçok ihtiyacını birçok rahat bir şekilde yaşlarında günlük hayatındaki destekçisi olan buluşlar ve icatlar elbette günümüzde de hala geliştirilmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.