Ders Notları

Çevremizde meydana gelen ısı, ışık, ses, koku gibi uyarıları alabilecek organlara ne ad verilir? 

6. Sınıf Fen Bilimleri Çevremizde meydana gelen ısı, ışık, ses, koku gibi uyarıları alabilecek organlara ne ad verilir?  konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevremizde meydana gelen ısı, ışık, ses, koku gibi uyarıları alabilecek organlara ne ad verilir?  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Isı ışık ses koku gibi uyarıları almamıza yarayan duyu organlarımız şu şekildedir;

  • Isıyı tenimizin yani derimizin sayesinde hissederiz Dokunma duyumuzdur.
  • Işığı gözümüzde görürüz göz görme duyumuzdur.
  • Sesleri Kulaklarımız sayesinde duyarız Kulaklarımız duyu organımızdır.
  • Kokuları burnumuzla duyarız burun koku alma duyumuzdur.

Çevremizde meydana gelen ısı, ışık, ses, koku gibi uyarıları alabilecek organlara ne ad verilir?  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Günlük hayatımız içerisinde yaşadığımız ortamda çevrede yolda veya bindiğimiz bir araçta birçok çok koku, ses gibi etmeleri hissederiz.

Dışarıdan gelen bu uyarıları almamızda vücudumuzdaki duyu organlarımız sağlamaktadır. Bu duyu organlarımızı sıralayacak olursak gece karşımızda gelen bir aracın ışığını gözümüzde görürüz bu görme duyumuzdur. Göz aracılığıyla görürüz, dışarıdan geldiğimizde çok üşüdük elimizi ısıtmak istedik içeri girdiğimizde soba yanıyordu.

Elimizi sobaya doğru uzatırsak ısındığını hissederiz bu derimizin doku organıdır. Dokunmakla hissedersiniz, annemizin seslendiğini duyarız sesleri kulağımızın yardımıyla duymuş oluruz. Kulağımız ses duyu organımızdır. Mutfağa girdiğimizde annemizin yemek yaptığını görürüz çok güzel koktuğunu söyleriz. Koku alma duyumuz burun dur burun sayesinde koku alırız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevremizde görmüş olduğumuz tat koku ve ışık gibi temel birçok maddeyi ve olanakları görselleri beş duyu organımızla hissedebileceğimiz de söyleyebiliriz. Örneğin gözlerimiz sayesinde çevremizde görmüş olduğumuz birçok maddeyi ayırt edebilir aşağı görebilir ve sahip olduğumuz görme ve tanıma özelliği ne kullanabiliriz. Çevremizde bulunan kokuları algılamak için öncelikle burnumuza ihtiyaç duyarız burnumuz sayesinde kokuları birbirinden ayırt edebiliriz dilimizi takma duygusu sayesinde ağzımızı aldığımız yiyeceklerin ve içeceklerin hangi tatlı olduğunu ayırt edebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.