Ders Notları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesine karşı gösterdiği örnek davranışlar nelerdir?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesine karşı gösterdiği örnek davranışlar nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesine karşı gösterdiği örnek davranışlar nelerdir?  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem aile fertlerine karşı sürekli olarak güzel ahlaklı güleryüzlü ve şefkat ve yaklaştığı kabul edilmektedir aile fertleri içerisinde yer alan çocuklarına sürekli olarak güzel ahlak eğitim dini bilgiler gibi birçok konuda geliştirdiği ve eşine karşı ev işlerinde yardım eden güler yüzlü Güler sözlü güzel bir insan olarak kabul edilir.

Peygamber Efendimiz aile fertlerine karşı Ayrıca eve girdiği zaman selam verir şakalaşır oyunlar oynar Ayrıca yakınlarında var olan akrabalarını gözetir onlara yardım eder ve sürekli olarak onların ihtiyaç sıkıntı ve dertlerini dinlerdi.

Yukarıda yer alan olaylar ele alındığı zaman Peygamber Efendimizin aile fertlerine karşı ne kadar hassas ve dikkatli olduğunu en iyi şekilde anlayabiliriz.


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesine karşı gösterdiği örnek davranışlar nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem aile fertlerine karşı sürekli olarak adaletli güler yüzlü ve sevgi ile davrandığı kabul edilmektedir Aile içerisinde alınacak kararlarda aile bireylerinin görüşleri alınır Ve o şekilde karar verilirdi Peygamber Efendimiz eve girdiği zaman selam verir eşine yardım eder ve çocuklarına güzel ahlak ve eğitim gibi dersler verildi.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem aile fertlerine ve yakınlarına genellikle ahlaklı olmayı Erdemli davranmayı sabırlı ve şükretmeyi etraflarına örnek olarak benimsetmeyi söylemiştir. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem aile fertlerine imanın şarkılarını namazın çok önemli bir ibadet olduğuna ve İslam’ın şartlarının hayatımızda gerekliliğine vurgular bunu her defasında onları açıklardi.peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem yaşamış olduğu Mekke ve Medine şehirlerinde ahlakıyla güvenilir oluşuyla açık yürekli ile sabrıyla ve zekasıyla tanınan çok sevilen ve dürüst olan bir peygamberdi. Bu sebeple peygamber efendimiz aile fertleri ve sahabeler bu yolda yürümeyi ilke edinmişlerdir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.