Ders Notları

Diğer doğal afetleri de göz önünde bulundurarak doğal afetlerin toplum hayatına etkilerini örneklerle açıklayınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Diğer doğal afetleri de göz önünde bulundurarak doğal afetlerin toplum hayatına etkilerini örneklerle açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Diğer doğal afetleri de göz önünde bulundurarak doğal afetlerin toplum hayatına etkilerini örneklerle açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Doğal afetler toplum hayatını olumsuz etkilemektedir. Doğal afetin boyutuna göre insanlar mal, can kaybı ve hayatlarındaki düzeni kaybetme gibi birçok haklarından bir süre de olsa uzak kalırlar.


“Diğer doğal afetleri de göz önünde bulundurarak doğal afetlerin toplum hayatına etkilerini örneklerle açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Hangi doğal afet olursa olsun eğer kuvvetli olursan ve orada insanlar varsa birçok insan bundan olumsuz etkilenir.

Hepimiz kendimize belli bir hayat kurmuş ve bu hayatta devam etmekteyiz.

Ancak bir anda bir doğal afetle evlerimizin ve yaşadığımız yerin yıkılması  sevdiklerimizi ve evimiz gibi maddi birikimleri kaybetmemiz büyük bir olaydır. Bu anı yaşamış yada sevdikleri yaşamış olan insanlar büyük korkular yaşarlar.

Doğal afetlerin zararlarının giderilmesi için büyük maddi yatırımlar gerekir. Eğer afetin boyutları büyükse eğitim ve üretim de bir süreliğine de olsa durur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Karşılaşmış olduğunuz birçok doğal afet elbette ki insanlar olumsuz bir şekilde etkilemektedir insanlar bu doğal afetler karşısında oldukça korkar panik yapar yaralanabilir ölebilir sevdiklerini kaybedebilirim oturmuş oldukları evi ya da sahip oldukları mallığın mülkü kaybedebilirler bunun yanı sıra bitkiler ve canlılar telefon olabilir ve yok olabilir bunların sebepleri sonuçları oldukça ağır bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.