Ders Notları

Dinimizin dürüstlüğe verdiği önemi ayet ve hadislerle anlatınız.

7. Sınıf Din Kültürü Dinimizin dürüstlüğe verdiği önemi ayet ve hadislerle anlatınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Muhakkak ki Biz sizleri bir erkekle bir kadından yarattık. Sizi milletler ve kabileler halinde kıydık ki birbirinizi tanıyasınız. Muhakkak ki Allah katında en değerliniz, en çok takva sahibi olanınız / dürüst olanınızdır. Muhakkak ki Allah, her şeyi bilir ve her şeyden haberdardır.” (Hucurât 49/13).
“Doğruluktan ayrılmayınız. Muhakkak ki doğruluk iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi devamlı doğru söyler ve doğru olanı ararsa Allah katında ‘sıddîk’ (özü sözü bir olan kişi) olarak yazılır. Yalandan sakının! Çünkü yalan kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söyleyip, yalanı araştıra araştıra Allah katında yalancı olarak yazılır.” (Müslim, Birr, 105) 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dinimiz her zaman dürüst olmaya önem vermiştir ayetlerde ve hadislerde dürüstlükle ilgili birçok açıklama olduğunu görebiliriz peygamber efendimizin dürüst ve adil olmayı oldukça önem verirdi bunu hayatı boyunca davranışlarında gösterirdi dürüst olan bir insan yalan söylemez güvenilir olur emanetler emanet edebilirsiniz bu benimle olduğu için insandan korkmazsın mızmız dürüst ve adaletli ortamlarda hak ve özgürlüklerimizi yaşayabiliriz insanlar ayrımı yapmaksızın düşüncelerini söyleyebilir ibadetlerini yapabilir dürüstlük ve adaletli ortamlar ve insanlar için gereklidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.