Ders Notları

Dumlupınar Şehitliği’ni ziyarete gittiğinizi düşününüz. Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup yazınız.

5. Sınıf Türkçe Dumlupınar Şehitliği’ni ziyarete gittiğinizi düşününüz. Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dumlupınar Şehitliği’ni ziyarete gittiğinizi düşününüz. Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Dumlupınar Şehitliği’ni ziyarete gittiğim zaman gördüm ki Türkiye’min her yerin den Mehmetçik yan yana koyun koyuna yatmakta, Kilisli, Diyarbakırlı, Vanlı, İstanbullu, Adanalı, Trabzonlu hepsi bir vatan uğruna toprağa düşmüş asker hepsi bu vatan uğruna feda olmuş nice canlar hepsinin ortak paydası bu aziz vatan düşman altında kalmasın bu millet yurtsuz kalmasın, çocuklarımız düşman bayrağı gölgesinde büyümesin diye siz bu uğurda şehadete yürüdüğünüz bu yolda isminiz ebedi bu vatan üstünde minnetle anılacaktır. Ruhunuz şad olsun Vatanımız var olsun.


Dumlupınar Şehitliği’ni ziyarete gittiğinizi düşününüz. Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bu millet ezelden beridir bir ordu millet anlayışı ile yaşamış tarih sahnesinden hiçbir zaman silinmemiştir, Her zaman yıkılan bir devletin yerine yeni bir devlet kurup varlığını sürdürmüştür.

Biz millet olarak hürriyet e ve özgürlüğümüze son derece bağlı bir milletizdir. Siz Dumlupınar Şehitliğinde uyuyan asker bu vatanı yok etmek isteyen ağzın gözü dönmüş

Türk düşmanlarına savaş meydanını dar etmiş. Türkün yurdunuzun esaret altına alınmayacağını gösterdin. Türkün son yurdunu düşman çizmesine ezdirmedin, size ne kadar minnet duysak az kalır, Bu cennet vatanı bize bıraktığınız için önünüzde saygıyla eğilirim, Siz aziz şehitlerimiz in ruhu huzurlu olsun mekanınız cennet olsun.


 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Şehitlerimizle ilgili duygu ve düşünceleri çok güzel anlatmışsınız sizlere çok teşekkür ederim.

  2. Helal olsun hepsini okudum çok güzel olmuş ellerinize sağlık okudukça okuyasım geliyor bravo

     

  3. Dumlupınar şehitlerinin ziyaret eden bir Türk vatandaşı veya vatanına bağlı olan bir insanın nasıl duygulandığını ve nasıl içten duygularla şehitlerin kıymet dinle bilerek onlara sonsuz dualarda ve şükürler de bulunduğunu gözlemlemek mümkündür. Her daim atalı kurmak için canını siper eden Türk kahramanları ve Türkçe hitleri her Zorlu mücadelede ülkelerini korumayı başarmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda ı Dünya Savaşı’nda Çanakkale zaferinde 15 temmuz hain darbe girişiminde ve ülkemizin tarihi boyunca karşılaşmış olduğu birçok zorluktan Türk vatandaşları canlarını siper ederek bu vatanı korumayı tercih etmiş bu uğurda şehit ve gazi olmuşlardır bizlerde şehitlerimize ve gazilerimize saygı ile anıyor ve onlara asla unutmayacağım ızı ve bu vatan topraklarını en güzel şekilde koruyacağımızı söz veriyoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.