Ders Notları

Harran hakkında araştırma yapınız.

6. Sınıf Türkçe Harran hakkında araştırma yapınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Harran, Türkiye’nin Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir Dünya’nın hâlâ yaşanılan en eski kentlerindendir. MÖ 2250 yıllarına ait Ebla’da bulunan çivi yazılı tabletlerde ismi “Ha-ra-an” olarak geçer.
Bugün ki orada bulunan Araplar Osmanlının 18. yüzyılda buraya getirip yerleştirdiği Arap aşiretlerine dayanmaktadır. Koni şeklindeki 3.000 yıllık Mezopotamya evleri kültürü ise modern tarzda evlere karşı yok olma ile karşı karşıyadır. Birçok Peygamberin burada yaşadığı rivayeti vardır. İlk üniversite burada açılmıştır. 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Hülya dedi ki:

    harika bir araştırma çok işime yaradı

  2. Merve dedi ki:

    Öğretmenimizin Türkçe ders kitabında varmış olduğu araştırma ödevinde ülkemizin gezilecek ve görülecek bir yeri olan Harran şehri hakkında detaylı bilgiler ve araştırma yapmamız istemiştir bu araştırma ödeviniz de her zaman ders kitaplarında ödevimi yaptım ve ders bilgileri edinmek istediğim Forum sayfa sitesini ziyaret ederek buradaki cevapları ve bilgilerle ödevimi tanımalı ve araştırma ödevi mi güzel bir şekilde tavladım verdiğiniz bilgiler ve cevaplar çok işime herhalde her zaman verdiğiniz bilgileri beğenerek ettirmek için ve derslerini güzel bir şekilde bitirmeye imkânına sahip oluyorum.

  3. Sena dedi ki:

    Rabbim sizlerden razı olsun bütün öğrencilere destek oluyorsunuz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.