Ders Notları

İçki ve uyuşturucunun zararlarıyla ilgili diğeri ise sigara ve kumarın zararlarıyla ilgili bir araştırma yapsın.

6. Sınıf Din Kültürü İçki ve uyuşturucunun zararlarıyla ilgili diğeri ise sigara ve kumarın zararlarıyla ilgili bir araştırma yapsın. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İçki ve uyuşturucunun zararları;
Bu maddeler, beyin işlevini bozarak düşünme gücünü zayıflatır, sağlığa ciddi anlamda zarar verir. Denge bozuklukları ve erken yaşta bunama gibi birçok rahatsızlığa sebep olur. Çok tüketiminde erken ölümler, kalp krizi gibi ciddi durumlarda gözlenir. Maddi açıdan da insanları zora sokar. İnsanlar ailelerin nafakalarını bile buraya ödeyerek , mağdur ederler.
Sigara ve kumarın zararları;
Sigara içmek ciğerlere zarar verir, beyin işlevlerini bozar. Maddi açıdan ve birşeye bağımlı olma açısından da insana kötü hisettirir. Aynı zamanda içilen kişilerin de bu dumana maruz bırakarak hayatlarını riske koyar.
Kumar ise birçok aileyi yıkan ve malları heba eden kötü bir alışkanlıktır. İnsana bu alışkanlık kendi mecbur hisettirerek yıllarca kazanmak için çabaladığı malını heba ettirebilir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İçki kötülüklerin anasıdır diyen Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem elbetteki içki uyuşturucu sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmasını istemiştir çünkü bu gibi alışkanlıklar sağlığımıza ciddi şekilde zarar verir sigara dumanı boğazımıza dişlerimize soluk borumuz akciğerimize ve tüm organlarımıza ciddi şekilde zarar verdiğini söyleyebiliriz bu kötü alışkanlıkları alışkanlık haline getirdiğimiz zaman amansız hastalıklara katılabiliriz bu hastalıklar bizi hem sosyal hayatta uzaklaştırır sevdiklerimizden uzak tutar sevdiklerimizle geçireceğimiz zamanı elimizden alır hem sağlığımızı hem elde ettiğimiz malımızın gitmesine sebep olur bu gibi alışkanlıklardan uzak durmak ve bu gibi alışkanlıkları alışkanlık haline getirdiği ne zaman tedavi olmamız gerektiğini unutmamalıyız çünkü sağlığımız ve sevdiklerimiz her şeyden önemlidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.