Ders Notları

İleride hangi mesleği yapmak istersiniz? Neden? Sosyal Bilgiler

7. Sınıf Sosyal Bilgiler İleride hangi mesleği yapmak istersiniz? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İleride hangi mesleği yapmak istersiniz? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Ben ileride itfaiyeci olmak istiyorum. İtfaiyeciler bence çok cesur İnsanlar. Ateşlerin arasına girip insanları kurtarmaları ve yangını söndürmeye çalışmaları bana çok heyecan verici geliyor. Çevremdeki arkadaşlarımdan bazıları da bu mesleği yapmak istiyor. Bence itfaiyeci olmak en güzel meslek.


İleride hangi mesleği yapmak istersiniz? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:   Birçok güzel meslek var. Her meslek değerli ve herkesin kendine seçtiği o mesleği iyi yapması lazım. Hiçbir meslek küçümsenemez. Çünkü her alanda işleri yapan insanlara ihtiyaç vardır. Bu mesleklerin içerisinde en çok bilinen meslekler polislik, mimarlık, doktorluk , öğretmenlik, esnaflık gibi mesleklerdir. Bense ilerde doktor olmak istiyorum. Doktorluk bence çok güzel bir meslek. Hasta olan insanları iyileştirmek ve insanlara yardımcı olmak çok güzel bir duygu. Doktorlar insanların sıkıntılı zamanlarında yardımcı olur ve hastalıklarına şifa verirler. Bence insanlara yardımcı olmak ve onların iyileştiğini görmek harika bir duygu. Doktorların bir kısmı ameliyatlara girerler. Ameliyatlara girmekte bana heyecan veriyor. Doktorluğun başka birçok dalı var. Çocuk doktoru, kadın doğum doktoru, kulak burun boğaz, kalp doktoru, beyin doktoru, ortapedi , fizik tedavi, göz doktoru ve diş doktoru gibi birçok alan var.  Herkes belli yıllar okuduktan sonra hangi dalı isterse onu okur ve o alanda uzmanlaşır. Böylece seçmiş olduğu alanda insanlara yardım eder ve onlara iyileşmeleri için katkıda bulunmuş olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İleride kendi yeteneklerini ve becerilerinin yattım olacağı seveceğim ve severek yapabileceğim bir mesleği yapmak isterim. Bir insan sevmediği ilgi duymadığı bir mesleği yaptığın zaman asla o meslekte ilerleyemez ve o mesleği severek yapamaz. Meslek seçimi yaparken muhakkak dikkatli olmalı yapacağımız ve sekmeleri güzel bir sekilde seçerek yapacağımız çalışmaları ve başarıları düşünerek mesleğin verimliliğini ve güzelliğinin farkına varmalıyız

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.