Ders Notları

İslam dini ile beraber kutlamaya başladığımız bayramlarımız hangileridir? Söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler İslam dini ile beraber kutlamaya başladığımız bayramlarımız hangileridir? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İslam dini ile beraber kutlamaya başladığımız bayramlarımız hangileridir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Türkler İslamiyetten önce Gök Tanrı ve şamanizme inanmaktalardı. İslam dini ile birlikte kutlamaya  başladığımız bayramlarımız Ramazan bayramı ve kurban bayramıdır.


İslam dini ile beraber kutlamaya başladığımız bayramlarımız hangileridir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Türkler İslamiyeti seçtikten sonra Müslümanlığın gerektirdiği özel gün ve bayramları kutlamaya başlamışlardır. İslamiyetle birlikte kutlamaya başladığımız bayramlar Ramazan Bayramı kurban bayramı olarak iki tanedir. Bayramlar insanları paylaşmasını bir arada olmasını birbirlerini sevmesini sağlarlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İslamiyet kabul olduktan sonra kutlamış olduğumuz dini bayramlar Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı dır. Bu bayramlarda İslamiyet’in gerekliliği olan birçok şartlar vardır.Ramazan Bayramı bütün Müslüman aleminin beraber kutladığı oruçların tutulduğu zevkler ve fitrelerini verildiği teravih namazlarının kılındığı ve kur’an-ı Kerim’in indirildiği kutsal gece olan Kadir gecesinin bu bayramda kullanıldığı bilinmektedir ayrıca Ramazan Bayramı’nda büyüklerimi ziyaret edilir çocuklara harçlıkları verilir ve çocukların şeker toplaması büyüklerin ellerinin öpülmesi gibi birçok geleneksel davranış yapılmaktadır Kurban bayramında ise kurbanlar kesilerek ve maddi durumu iyi olmayan insanlara gönderilir büyük hayırlar elde edilir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.