Ders Notları

Mustafa Kemal’in “yüzyılların hesabı” sözüyle anlatmak istediği konular neler olabilir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Mustafa Kemal’in “yüzyılların hesabı” sözüyle anlatmak istediği konular neler olabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Mustafa Kemal’in “yüzyılların hesabı” sözüyle anlatmak istediği konular neler olabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Burada Mustafa Kemal’in “yüzyılların hesabı” sözüyle anlatmak istediği konular;

  • Kapitülasyonlar,
  • İntikam istekleri
  • Sömürü istekleri
  • Osmanlı’nın başarılarının ve fetihlerinin intikamı
  • Osmanlı borçları,
  • Azınlıkların hakları,
  • Yabancı okullar

“Mustafa Kemal’in “yüzyılların hesabı” sözüyle anlatmak istediği konular neler olabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

“Bir süre Ankara’dan Lozan Konferansı görüşmelerini takip ettim. Görüşmeler hararetli ve tartışmalı geçiyordu. Türk haklarını tanıyan olumlu bir sonuç görülmüyordu. Ben bunu pek tabii buluyordum.

Çünkü, Lozan barış masasında ele alınan meseleler yalnız üç dört yıllık yeni devreye ait ve onunla sınırlı kalmıyordu. Yüzyılların hesabı görülüyordu. Bu kadar eski, bu kadar karışık ve bu kadar kirli hesapların içinden çıkmak elbette o kadar basit ve kolay olmayacaktı.”


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk yüzyılın intikamı ifadesini anlatmak istedi Türk milletine yapmış oldukları hainlikler Osmanlı Devleti’nin her zaman başarılı ve yükselişini kıskanmaları ve hainlik duygusu beslemeleri ya da Osmanlı Devleti’nin yıkması Türk milletinin yükselişine Birlik beraberliğini her zaman hain bir şekilde yaklaşması anlamına gelen bir söz olduğunu yukarıdaki bilgi ve cevaplarını öğrenerek defterimize geçirerek ben bu sözü anlamış olduk hem de 8 sınıf ders kitabı inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında yer alan bu ödevimizi bitirmiş olduk.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.