Ders Notları

Sanat nedir?

4. Sınıf Türkçe Sanat nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sanat nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Sanat, bir duygunun tasarımın, güzelliğin dışa vurumunda anlatımında kullanılan yöntemlerim tümüdür. Bu yöntemler sayesinde ortaya koyulan üstün yaratıcılık belli bir uygarlığın, belli bir dönemin anlayış ve beğeni ölçülerine uygun yaratılmış, anlatım şeklidir.


Sanat nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sanat en genel anlamıyla hayal gücünün yaratıcılığın ifadesi olarak anlaşılır. Tarih boyunca bazı fikirler atılmış olsa da neyin sanat olup neyin sanat olmadığı konusunda bu geniş anlama zaman içinde değişik kısıtlamalar getirilip yeni tanımlamalar yaratılmıştır.

Bugün sanat birçok kişi tarafından çok basit ve net gözüken bir kavram gibi kullanılabildiği akademik çevrelerde sanatın ne şekilde tamamlanabileceği konusunda tartışmalar sürmektedir. Sanat, görsel sanatlar anlamında kullanılır. Sanat bu geniş anlamından Rönesans zamanında sıyrılmaya başlamıştır.

Ancak yakın zamana kadar zanaat ve sanat sözcükleri dönüşümlü olarak kullanılmaya devam etmiştir. Sanayi devriminden sonra tasarım ve sanat arasında bir ayrım doğmuştur. 1950 ve 1960 yıllarda popüler kültür ve sanat arasında tartışma kaldıran bir üçüncü çizgi çekilmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sanat denilince aklımıza bir bireyin sevdiği alanlarda duygularını düşüncelerini yapmış olduğu salata aktarması ve bu sanatın karşısındaki insanlar tarafından sevilerek ilgi görülmesinin temel beceri yöntemi olarak değerlendirilir. Bir insan güzel resim yapmak güzel yemek yapmak güzel konuşarak güzel tasarımlar yaparak veya yapmış olduğu el sanatlarıyla söylemiş olduğu güzel bir şarkıyla sanatçı olabilir. Sanatı yapabilmek ve sanatı tam bir şekilde benimse edebilmek için öncelikle güzel duygularla bu işi yapmak ve severek yapmak gelir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.