Ders Notları

Selahaddin Eyyubi’nin hayatı hakkında araştırma yapınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Selahaddin Eyyubi’nin hayatı hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Selahaddin Eyyubi’nin hayatı hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Selahattin Eyyubi hıttin Savaşı’nda haçlıları yenip Kudüs’ü tekrar Müslüman topraklarına katan büyük komutan büyük devlet adamı büyük bir liderdir Eyyubi devletinin kurucusudur.


Selahaddin Eyyubi’nin hayatı hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Selahattin Eyyubi 1138 tarihinde tetikte doğmuştur. Suriye Yemen ve Filistin sultanı ve kurucusudur genç yaşlardan halklara karşı   savaşmaya başladı. Amcası ile birlikte Mısır seferine çıktı ortaya yönetti burada dikkatleri üzerine çekti iyi bir Kumandan olduğunu gösterdi amcası Mısır valisi olduktan sonra el-melikül Nasır ünvanı ile Vezir oldu Böylece Mısır’da Türk hakimiyeti başlamış oldu.

Amcasının ölümünden sonra Mısır valisi oldu Mısır’ın yöneticisi olduktan sonra fatimi halifesinin de verir oldu fatimilerin Türklere karşı ve kendisinin yaptığı işlere karşı çıkmasından dolayı destekçisi olan Haçlılar ve bizanslılarla mücadele etmeye başladı.

1187 yılında Kudüs’e fethederek Kudüs’ü 88 yıl sonra yeniden Müslüman topraklarına bağlamış oldu Selahattin Eyyubi Kudüs Fatih’i döneminde birçok Cami Kervansaray inşa ettirmiş Devleti’ne önemli katkılar sağlamıştır ordusu Türklerden oluşurdu.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Selahattin Eyyubi Eyyubi devletinin kurucusudur. Selahattin eyyübi büyük bir komutandı. Selahattin Eyüp bey büyük taşlı ordusundan Selçuklu Devleti’nin kurtararak bu konuda son adımı atmıştır.Selahattin eyyübi yaptığın birçok zaferler ne kendini kanıtlamış ve savaş alanında başarılı olan bir komutan olarak bilinirdi

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.