Ders Notları

Sindirimin aşamaları hakkında neler söyleyebiliriz?

6. Sınıf Fen Bilimleri Sindirimin aşamaları hakkında neler söyleyebiliriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sindirimin aşamaları hakkında neler söyleyebiliriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Yediğimiz besinler, çiğnenir, öğütülür ve sonrada yutulur. Tükürük bezleri besini yumuşatmakla beraber aynı zamanda yiyeceklerdeki nişastanın vücudumuzda kullanılabilecek şekere dönüşmesini de sağlar. Ağzımızda 6 saniye çiğnemiş olduğumuz besin 15 saniyede yemek borusundan mideye iner.Mide, kendisindeki öz su sayesinde her öğünde yenilen yemeği 1-5 saat arasında öğüttür. Bal gibi bazı besinler öğütülmeden kana karışır.Daha sonra ince bağırsakta öğütülmeyenlerde öğütülür ve kalınbağırsakta da dışkı olarak dışarıya atılır.


Sindirimin aşamaları hakkında neler söyleyebiliriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Sindirim aşamaları yukarıda anlatıldığı gibidir. Besinlerin ilk sindirim yeri ağızdır ki burada öğütme işlemi başlamış olur. Daha sonra mide ve bağırsaklarda besinleri iyice öğütür ve gereksiz olanlar dışarı atılır. Besinlerin içerisinde bulunan bazı maddeler ise vücutta kalır. Onun için yediğimiz besinlerin sağlıklı olmasına dikkat etmeli, zararlı şeylerden kaçınmalıyız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sindirim sistemine elbette ki ağzımıza aldığımız besinlerin dişler değil ve boğaz yerde Meyra sindirildikten sonra mide ve bağırsaklara gitmesi burada örtülmesi enerjiye dönüşmesi elbetteki sindirim sisteminin en temel organlarından geçiş sürecini anlatmaktadır. Sindirim sistemi yediğimiz besinleri öğütmek ve enerjiye dönüştürmek için gerekli olan bir sistemdir sindirim sistemi aynı diğer sistemler gibi yaşamsal fonksiyonları mızı ifade etmektedir sindirim sisteminin en temel organları diş yutak boğaz değil bağırsaklar ve video olarak adlandırılabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.