Ders Notları

TBMM ile demokratik ilkeler arasındaki ilişkiyi örneklerle açıklayınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler TBMM ile demokratik ilkeler arasındaki ilişkiyi örneklerle açıklayınız.konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


TBMM ile demokratik ilkeler arasındaki ilişkiyi örneklerle açıklayınız.konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: TBMM ile demokratik ülkeler arasındaki ilişkiyi örneklendirecek olursak

TBMM demokrasinin en önemli unsuru olan milli egemenlik ilkesinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. TBMM yı oluşturan millet vekillerini halk tarafından biz seçeriz. Seçtiğimiz millet vekilleri TBMM de bizim fikirlerimizi temsil ederler. Böylece devletin alacağı kararlara katılmış oluruz.


TBMM ile demokratik ilkeler arasındaki ilişkiyi örneklerle açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

TBMM deki demokratik ilkelerden bir tanesi seçme ve seçilme hakkıdır. Bunu örnekleyecek olursak eğer bir belediyeye veya muhtarlığı aday olursak bu bizim seçilme hakkımızı kullanmamız anlamına gelir. İnsanların seçim sırasında oy kullanmaları ise seçme haklarını kullanmaları demektir.

Demokratik haklardan bir tanesi olan basın yayın özgürlüğü hakkı ile ilgili örneklendirme yapacak olursak bir gazetenin açılması vede aldığı haberleri tarafsız olarak halka duyurmaya çalışması basın yayın özgürlüğüne örnektir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türkiye Cumhuriyeti kurulu Türkiye Büyük millet meclisi açılmış burada uygulanan kurallar yasalar ve ilkeler Türk halkının özgürlüklerini düşüncelerini hak ve hukukunu korumak amacıyla yürürlüğe girmiştir. Bu ilkeler bize eğitim hakkı sağlık hakkı seçme ve seçilme hakkı Ayrıca birçok yenilikleri getirmiştir. Zaten ülkemizi demokratik ilkeler ile yönetilmesi ülkesi ve ferah bir şekilde arttırmıştır. Sahip olduğumuz hak ve özgürlükler arasında kendi fikir ve düşüncelerimizi en güzel şekilde ifade etme hakkı da bulunmaktadır Ayrıca yönetimine geçmesi istenilen yöneticilerin halk tarafından seçildiği öyle olması en güzel demokratik ilkeler arasında yer almaktadır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.