Ders Notları

Teknolojik ürünlerin sosyal hayatımıza ne gibi etkileri olmaktadır?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Teknolojik ürünlerin sosyal hayatımıza ne gibi etkileri olmaktadır? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Teknolojik ürünlerin sosyal hayatımıza ne gibi etkileri olmaktadır?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Teknolojik ürünlerin sosyal hayatımıza etkileri hem olumlu hem olumsuz yöndedir.

Olumlu yönleri imkanları kolaylaştırarak insanların sevdiklerine ve akrabalarına kolayca ulaşabilmesidir.

Onlardan haberdar olmayı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda ne yazık ki kişiyi sosyal hayattan kopararak asosyal hale getirilebilir.

Günümüzde teknolojik aletlerin bu şekilde yanlış kullanımı sebebiyle insanlar sosyal hayattan kopmakta ve Bu akım hızla çoğalmaktadır.


“Teknolojik ürünlerin sosyal hayatımıza ne gibi etkileri olmaktadır?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İnsanın toplum içerisindeki yaşama biçimine “sosyal hayat” denmektedir. Sosyal hayat çevremizde olan diğer insanlarla kurmuş olduğumuz iletişimler ve etkileşimler olarak açıklanabilir.

Teknolojik ürünler sevdiklerimiz ve akrabalarımızla telefon görüşmesi gibi görüşmelerle daha kolay ve daha sık bir şekilde haberdar olmamızın yolunu açmıştır. Artık insanlar birbirlerinden haberdar olmak ve birbirlerini arayarak sormak için uzak mesafeler kat etmeye ihtiyaç duymazlar.

Teknolojik aletler sayesinde ulaşımın kolaylaşması sosyal hayata bir katkı sağlamış ve bu sayede çok kısa zaman ve kolay bir şekilde sevdiklerimize ulaşarak onları ziyaret etmek mümkün olmuştur.

Bu sosyal hayatı kaliteli hale getirmiştir. Ancak teknolojinin iyi yanının olduğu gibi eğer sürekli teknolojik aletlerle meşgul olup insanlardan uzaklaşmayı insanı götürüyorsa bu bir negatif özelliktir.

Ne yazık ki toplumumuzda teknolojik ürünlerin sosyal hayata yapmış olduğu etkilerin zararı daha çok görülmekte ve insanların çoğu teknolojik ürünleri aşırı kullanmaktan dolayı sevdiklerini ve ailelerine ihmal etmektedir.

Burada yapmamız gereken teknolojiyi sınırlı kullanmaya dikkat etmek ve sosyal hayatımıza katkı sağlayacak şekilde bu kullanımı sürdürmektir.

Çünkü teknolojik aletlerin sunmuş olduğu sanal ortam Bir gün biter sevdiklerimiz ve yakınlarımız ise bizim hayatımızda olan ve bizi destekleyecek olan kişiler olarak kalır. Bu ilişkilerimize yatırım yapmalıyız ki iyi ve kötü zamanlarımızda gerçek sevdiklerimizi yanımızda bulabilelim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Teknolojik aletler elbette ki günlük hayatımızı doğrudan etkilemektedir kullanmış olduğumuz tabletler televizyonlar bilgisayarlar ve akıllı telefonlar hayatımızda birçok önemli yerde bulunduğu söyleyebiliriz bunun yanı sıra teknolojik araç gereçler hayatımızın her yerinde var evimizde okulumuzda hastanelerde sokaklarda ve gitmiş olduğumuz her yerde teknolojinin sahip olduğu birçok ürünü rahat bir şekilde kullanmaktayız.

  2. Teknolojik araç gereçleri sosyal hayatımızı oldukça önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz bunlara örnek vermek gerekirse örneğin iletişimde genellikle teknolojik aletleri kullanırız beraber sohbet etmek mesajlaşmak konuşmak görüntülü konuşmak gibi bütün işlerimizi ve iletişim faaliyetlerimizi her zaman teknoloji sayesinde sağlamaktayız. Bunun yanı sıra elbette ki ulaşım alışveriş bilgi herhangi bilgiyi alabilme ve sahip olma gibi birçok bilgiye de teknoloji sayesinde sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.