2. Sınıf Hayat Bilgisi

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 180-181-182 Cevapları MEB Yayınları

2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Atatürk’ün Çocukluğu Etkinlik Cevapları Sayfa 180-181-182


Atatürk’ün Çocukluğu Etkinlik Soruları ve Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 180  Cevabı


Soru : Atatürk’le ilgili neler biliyorsunuz? Anlatınız.


Cevap: Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ilk cumhurbaşkanıdır. Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ne büyük devrimler yapmıştır Türk milletini muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için tüm hayatı boyunca çalışmıştır Türk milletinin çıkardığı en büyük liderdir Atatürk’ün ilkelere Cumhuriyetçilik milliyetçilik halkçılık Devletçilik laiklik inkılapçılık bu ilkeler devletimizin en sağlam temelleri dir başlıca çıkardığı inkılaplar yazı inkılabı ağırlık ve ölçü inkılabı şapka fes inkılabı soyadı kanunu seçme seçilme hakkı Türbesi zaviye kapatılması.


Soru : Atatürk ’ün hayatı ile ilgili verilen bilgileri okuyunuz.


Cevap: Mustafa, öğrenim çağına gelince mahalle mektebinde öğrenime başladı. Sonra babasının isteğiyle Şemsi Efendi Mektebine geçti.

Mustafa, babasını küçük yaşta kaybetti. Babasının ölümünden sonra öğrenim hayatına ara verdi. Ailesini çok sever, onlara değer verirdi. Annesi ve kız kardeşi ile birlikte dayısının çiftliğine gittiler. Dayısı ona tarlada bekçilik görevi verdi. Kardeşi Makbule ile bakla tarlasından kargaları kovdular. Daha sonra doğduğu şehir Selânik ’e dönüp tekrar eğitimine başladı. Askerî okul sınavını kazanarak bu okula devam etti. Zeki, çalışkan ve başarılı bir öğrenci olduğu için matematik öğretmeni onu çok seviyordu. Öğretmeninin adı da Mustafa’ydı. Bir gün öğretmeni “İkimizin adı da Mustafa. Bu böyle olmaz. Bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun.” dedi. Mustafa Kemal düzenli ve disiplinli çalışarak gittiği okulları başarı ile bitirdi. Kurmay yüzbaşı olarak orduya katıldı.


2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 182  Cevabı


Soru : Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere uygun sözcüğü yazınız.


2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 180-181-182 Cevapları MEB Yayınları
2. Sınıf Hayat Bilgisi 180-181-182. Sayfa Cevapları MEB Yayınları Ders Kitabı

Atatürk …başarılı….. bir öğrenciydi.
Atatürk …..Selanik’te……. doğdu.
Atatürk’e ….Kemal…….. adını Matematik öğretmeni verdi.
Atatürk …planlı……. ve disiplinli çalışırdı.
Atatürk ilk olarak …mahalle mektebine.…. gitti.
Atatürk ….ailesini…… çok severdi.
Atatürk babasını kaybedince …..dayısının…… çiftliğine gitti.


Soru : Atatürk ’ün çocukluk anılarıyla ilgili bir araştırma yapınız. Beğendiğiniz anılardan birini defterinize yazıp sınıfta okuyunuz.


Cevap: Mustafa Kemal dayısının çiftliğinde kardeşlerin adı alarak Göle balık tutmaya gitmişler Mustafa  balık tuttuğunda o dönem hasta olan Naciye ağlayarak abisine balığı bırakmasını söylermiş Mustafa  da onun hasta olduğunu bildiği için balıkları tekrar Göle atarmış bir süre sonra bakmış ki balık tutamayacak boş kovayı da alarak kardeşleri Naciye ve makbul eyle çiftliğe Geri dönmüş dayısı Mustafa’nın kovasının boş olduğunu görünce 2 kova ver diyordun bir kovayı bile dolduramamıșsın diyerek Mustafa ile dalga geçer onun üzerine Makbule abisinin kovayı Dolduracak kadar balık tuttuğunu fakat Naciye tuttuğu balıkları bırakmasını istediği için bırakmak zorunda kaldığını söyler

Üzerine dayısı Mustafa’dan özür dileyerek senin boş konuşmaya çağını Bilmem gerekirdi Yarın 4 kova götürür doldururuz der.  bunun üzerine Naciye ile Makbule Mustafa abilerinin gözüne bakarlar 1 gün sonra da Yolları sabah erkenden balık tutmak için hazırlanmıştır Mustafa’yı Arar Arar bulamaz Bu sırada Makbule ve Naciye samanlıkta kıkır kıkır gülmektedirler. Çünkü Mustafa yanlarindadir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 2. Sınıf Hayat Bilgisi 180-181-182. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı sayfalarının bulunduğu konu sizler için 2. sınıf hayat bilgisi meb yayınları ders kitabının sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Öncelikle Atatürk’ün çok iyi bir insan olduğunu biliyorum Mustafa Kemal Atatürk selanik’te doğdu babası Ali Rıza efendi annesi Zübeyde hanım da kardeşi makbuleydi Mustafa Kemal Atatürk iyi bir eğitim almış bir kişiydi akıllı zeki Çalışkandıve en önemlisi ülkemizin batısında liderlik eden büyük bir komutandı aynı zamanda İlk cumhurbaşkanımız

  3. Mustafa Kemal Atatürk Türk tarihinde önemli bir liderdir. Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin bağımsızlığı için canını hiçe sayarak kurtuluş mücadelesini başlatmış ve Türkiye Cumhuriyetini kuran bir liderdir.

  4. Mustafa Kemal Atatürk,1881 yılında Selanikte doğdu.Babası Ali Rıza Efendi,annesi Zübeyde Hanım’dır.Ali Rıza Efendi Selanik yerlilerindendi.Uzak dedeleri Vidin’den ayrılarak Serez’de yerleşmişler,oradan da Selanik’e gelmişlerdi.Ali Rıza Efendi,bir süre Gümrük memurluğu yapmış,daha sonraları memuriyeti terk ederek kereste ticareti ile meşgul olmuştu.Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’da Selanik yakınlarında Langaza adı verilen kasabada yerleşmiş eski bir Türk ailesine mensuptu.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.