3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 195-196-197-198-199 Cevapları MEB Yayınları

Göster

3. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Bir Anı  Dinleme Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 195, 196, 197, 198, 199


Bir Anı  Dinleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 195 Soruları ve Cevapları


HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. Unutamadığınız bir anınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Unutamadığınız bir anınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Hayatımda Unutamadım anları Örnek vermek gerekirse Ailemin bana sürpriz bir şekilde yapmış olduğu doğum günü örnek olarak verebilirim.

Bu doğum gününde Annem bizi komşulara göndermiş burada kaldığımız zaman içerisinde evi süsleyerek güzel bir doğum günü pastası almış ve bütün arkadaşlarımızı davet etmeleri Hayatımda yer alan en güzel anılardan bir tanesidir.


2. Tanıdığınız Türk bilim insanları kimlerdir?


Cevap: Tanıdığınız Türk bilim insanları kimlerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Türk bilim adamları denince aklımıza gelmesi gereken belli başlı bilim insanlarımız bulunmaktadır. Bu bilim insanları bu topraklarda doğmuş vede bu topraklarda eğitim almış önemli insanlarımızdır.Kısaca sayacak olursak,

Astro fizikçi Feryal Özel – ABD NASA’da araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Astro fizikçilere verilen  Maria Goeppert ödülüne sahiptir.

Moleküler biyolog Aziz Sancar-Nobel kimya ödülü bilim adamımızdır. Dna onarımı, biyolojik saat, kanser tedavisi gibi konularda çalışmaları bulunur. 2015 yılımda nobel ödülğ almıştır.

Matematikçi Cahit Arf-Bilim dünyasında arf sabiti, arf halkaları yada arf sarmalları olarak bilinen matematiksel buluşun sahibidir. 10 Türk Lirasının arkasındaki resim Ordinaryüs prof. Dr.  Cahit Arf ‘ ın resmidir.

Tarihçi Afet İnan – Atatürk’ ün manevi kızıdır. Bursa kız öğretmen okulunu tamamladıktan sonra henüz 17 yaşımdayken öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Atatürk tarafından keşfedilince dil eğitimi almak için yurtdışına gönderilmiş, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Türk Tarih Kurumunun kuruluşu ve açılışında önemli rol almıştır.

Fizik Mühendisi ve mucit Canan Dağdeviren – Yeni nesil Türk bilim insanları arasında yer alır. HARVARD Üniversitesi genç akademi üyeliği bulunan ilk Türktür.


3. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 196 Soruları ve Cevapları


1. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Kelimelerin anlamlarını tahmin edip yazınız. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri sözlük defterinize ekleyiniz.


Bilimsel : Neden, merak ve amaç besleyen fiziki evrenin deney, gözlem, düşünce aracılığıyla sistematik bir şekilde incelenmesini de kapsayan entelektüel ve pratik disiplinler bütününe bilimsel adı verilir.

Bilim İnsanı : İnsanların yararına sürekli olarak çalışmalar yapan insanlara bilim insanı adı verilir.

Didinmek : Bir şeyi başarmak, bir şeyi elde etmek için çalışmaya didinmek adı verilir.


2. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Soruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız.


1) Cahit Arf kimdir?

Cevap:  Çok yönlü bir bilim adamıdır.


2) Cahit Arf’ın ilgilendiği bilim dalı nedir?

Cevap: Yüksek matematiktir.


3) Cahit Arf, pikniği nerede düzenlemiştir?

Cevap: Evinin bahçesinde düzenlemiştir.


4) Baba, masa lambasını söken çocuğa nasıl davranmıştır?

Cevap: “Çabuk onları topla ve yerine tak.” diyerek çocuğuna bağırmıştır.


3. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 197 Soruları ve Cevapları


3. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini belirleyiniz.


Metnin konusu : Cahit Arf’ın küçük bir çocukla ilgili anısı.

Metnin ana fikri : Çocukların her yaptığı olumsuz davranışı yaramazlık olarak değerlendirmemeli, gelişimleri için onları desteklemeliyiz.


4. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Dinlediğiniz metne uygun iki başlık bulunuz.


Cevap: Ustalık Nedir?, Cahit Kimdir ? gibi başlıklar örnek olarak verilebilir.


5. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Dinlediğiniz metinle ilgili görüşlerinizi yazınız.


Cevap: Metni dinlerken neler hissettiniz, metinde anlatılanlar dikkatinizi çekti mi, metni dinledikten sonra nasıl bir ders çıkardınız? Bu soruların cevaplarını kendi düşüncelerinize göre yazarak soruyu cevaplayabilirsiniz.


6. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Bilim ve teknolojiyle ilgilenen insanların ortak özellikleri neler olabilir?


Cevap: Bilim ve teknolojiyle ilgilenen insanların ortak özellikleri neler olabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddeler halinde Bilim ve teknolojiyle ilgilenen insanların ortak özellikleri şunlardır ; 

 • Azimli bir çalışma yaparlar.
 • İnsanların ihtiyaçlarını göztirler.
 • İnsanların rahatı için icatlar yaparlar.
 • Hata yaparak ilerlerler.
 • Araştırmalar sonucunda bir çok Bilim ve teknoloji ürünleri ortaya çıkarırlar.
 • Zeki ve çalışkandırlar.

gibi özelliklere Bilim ve teknolojiyle ilgilenen insanların ortak özelliklerine örnek olarak verilebilir. 


3. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 198 Soruları ve Cevapları


7. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Okulda arkadaşlarınızla veya öğretmenlerinizle ilgili unutamadığınız bir anınızı aşağıya yazınız.


Cevap: Okulda arkadaşlarınızla veya öğretmenlerinizle ilgili unutamadığınız bir anınızı aşağıya yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Okulda 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili şiir resim ve kompozisyon yarışması vardı.  öğretmenim bütün arkadaşlarımdan resim şiir ve kompozisyon Yazmalarını istemişti.

Ben de eve giderek öğretmenim verdim iş oldu bu görevi bütün duygularımı kullanarak ve 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında duygularımı yansıtan güzel bir resim yapmaya çalıştım.

Resmi öğretmenime verdikten sonra 1 hafta sonra yanıma gelerek resminin bir olduğunu ve benden gurur duyduğunu ifade etmesi okulda unutamadığım güzel anılardan bir tanesi olarak ifade edebilirim.


3. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 199 Soruları ve Cevapları


8. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Soru : Şiiri özenli ve okunaklı şekilde yazınız.


Cevap: Bu etkinliği aşağı tarafta yer alan sayfaya, noktalama işaretlerine dikkat ederek güzel bir şekilde yazmanız gerekmektedir.


İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Bilim insanları, insanların günümüzde ve gelecekte var olan ihtiyaçlarını önceden tahmin ederek o konu üzerinde icatlar yaparak hayat içerisinde daha iyi bir şekilde yaşamlarını amaçlarlar.

 2. Bilim insanları geçmişten günümüze kadar insanlığa faydada bulunmak için çalışan insanlardır .

 3. Sizi unutmadım ve hatırlayınca çok sevindiğin bir anımı anlatacağım.anasınıfına başladım ikinci dönemde 23 Nisan günü geldiğinde öğretmenimizle beraber sınıfı süsledik. Sınıfımızı balonlarla bayraklarla ve yaptığımız resimlerle süsledik.öğretmenimiz süslemeler bittikten sonra Atatürk’ün bize armağan ettiği 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı’nı anlatarak ülkemizin hangi zorluklarla karşı karşıya kaldığını söyledi.Mustafa Kemal Atatürk’ün bize armağan ettiği bu bayramda arkadaşlarımızla beraber çok seviniyor şiirler ve kitaplar okuyarak bilgimizi artırıyoruz. İstediğimiz sınıfımız aynı bir gelin gibi olmuştu. Öğretmenimiz daha sonra bize resimler yaptırarak sınıf panomuz da astı. O günü hiçbir zaman unutmayacağım.

   

 4. Yaşamımız boyunca unutamayacağımız anılarımız anılarımız sayesinde bilgilenir öğrenir ve hayaller kurarız. Bu yaz dedemin köyüne gittik.dedemin köyünde koyunlar kuzular inekler tavuklar vardı. Ben en çok kızları çok sevdim. Kuzularla beraber daha tepe gezmeye başladım. Yaz tatilim çok güzel geçti. Eve geldiğim zaman köyde yaşadığım anılarımı arkadaşlarıma ve öğretmenime anlatmak için çok heyecanlıydım.her yaz tatil dönüşünde okula gittiğimiz zaman öğretmenimizi yaz tatilinde neler yaşadığımızı söylediği için bu anımı bir deftere not ederek öğretmenime nasıl güzel bir şekilde anlatacağımı düşündüm. Verdiğiniz bilgilerle hem hayal dünyamı aydınlattın hem de bilgilerimi tazelemis oldum.

   

   

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.