4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 84-85-86-87-88 Cevapları ÖZGÜN Yayınları

Göster

4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Atatürk, Çocuklar Ve Çocuk Bayramı Dinleme Metni Cevapları Sayfa 84, 85, 86, 87, 88


Atatürk, Çocuklar Ve Çocuk Bayramı Dinleme Metni Etkinlik Cevapları


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 84 Cevapları


1. Atatürk’ün TBMM’nin açıldığı tarihi çocuklara bayram olarak armağan etmesiyle ilgili görüşlerinizi açıklayınız.


Cevap :
Atatürk’ün TBMM’nin açıldığı tarihi çocuklara bayram olarak armağan etmesi, bana çok değerli hissettirdi. Bir lider tarafından bu kadar önemsenmek ve değer görmek çok hoş bir duygu. Bu benim çalışma azmimi arttırıyor .


2. Görsellerden hareketle dinleyeceğiniz metnin konusunu tahmin ediniz.


Cevap :
Görsellerden hareketle dinleyeceğim metnin; Atatürk’ ün çocuklara verdiği değer ve anıları hakkında olduğunu düşünüyorum.


1. ETKİNLİK


Soru : Metinde geçen aşağıdaki kelimelerin anlamını tahmin ediniz. Bu kelimelerin eş anlamlılarını ilgili kutucuklara yazınız.


Cevap :
Kıymetli Kelimesi
Tahmin : değerli olan şey.
Eş Anlamı : Değerli


Çağdaş Kelimesi
Tahmin : uygar , çağa ayak uyduran kişi.
Eş Anlamı : muasır


Özgür Kelimesi
Tahmin : hür , esir olmayan kişi
Eş Anlamı : hür


Fikir Kelimesi
Tahmin : düşünce, düşündüklerimiz.
Eş Anlamı : Düşünce


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 85 Cevapları


2. ETKİNLİK


Soru : a. Metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.


1. Atatürk’ün kurmak istediği Türkiye, metinde nasıl anlatılmış?


Cevap : Atatürk’ün kurmak istediği Türkiye, metinde ” insanların mutlu olduğu, özgür düşünebilen bireylerden oluşan güçlü bir ülke ” olarak anlatılmış.


2. Atatürk, çocukların nasıl yetişmesini istemiş?


Cevap : Atatürk, çocukların doğru bir eğitim alarak, bilim ve sanatta ilerleyerek , insanlara düşüncelerini söylemekten korkmamalı, duygularını diğer insanlarla paylaşarak yetişmesini istemiş.


3. Atatürk’ün çocuklara emanet etmek istediği neymiş?


Cevap : Atatürk’ün çocuklara emanet etmek istediği geleceğin çağdaş ve güçlü Türkiye ‘ siydi.


4. Atatürk, hangi tarihi çocuk bayramı olarak belirlemiş? Neden?


Cevap :  Atatürk, 1920 yılının 23 Nisan tarihini çocuk bayramı olarak belirlemiş. Çünkü çocuklara bir gün armağan etmek istemiş.


Soru : b. Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bayramın adını aşağıya yazınız.


Cevap : Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bayramın adı ; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ dır.


Soru : c. Her yıl kutladığımız bu bayramın size hissettirdiklerini açıklayınız.


Cevap : Ben 23 Nisan etkinliklerinde çok değerli hissediyor ve çok eğleniyorum. Bu bana büyük bir sevinç veriyor ve Atamızı saygıyla anıyorum.


3. ETKİNLİK


Soru : “Küçük hanımlar, küçük beyler… Kendinizin ne kadar kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” sözüyle Mustafa Kemal Atatürk’ün ne demek istediğini açıklayan bir konuşma yapınız.


Cevap :
“Küçük hanımlar, küçük beyler… Kendinizin ne kadar kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” sözüyle Mustafa Kemal Atatürk, bizlerin bu milletin geleceği olduğumuzu ifade etmiş ve bizlere verdiği değeri göstermiştir.
Bizlerde bu söze uygun hareket etmeli ve bize değer veren Atamızın gözünü arkada bırakmayacak kadar çalışkan olmalıyız. Dedelerimizin şehit düştüğü bu vatanı sahiplenmeli ve yüksek seviyelere çıkarmalıyız


4. ETKİNLİK


Soru : Metinle ilgili görüşlerinizi yazınız.


Cevap :
Metin çok güzel yazılmış. Bize çok büyük bir mesaj vermiş. Atatürk’ ün bizi ne kadar sevdiği ve bizlerden neler beklediğini söyleyerek bizlere yol göstermiş.


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 86 Cevapları


5. ETKİNLİK


Soru : Anıtkabir Komutanlığı tarafından hazırlanan “Atatürk ve Çocuk” kitabını edinebilirseniz okuyunuz. Bu kitabın içindekiler sayfasını inceleyiniz. III. Bölümde yer alan başlıklardan hangisinin ilginizi çektiğini belirleyip kitabın ilgili sayfalarında neler anlatılmış olabileceği hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz.


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 84-85-86-87-88 Cevapları ÖZGÜN Yayınları
“4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 84-85-86-87-88 Cevapları”

Cevap :
İçerisinden en çok ” Atatürk’ ten bir Amerikalı Çocuğa Yazılan Mektup “isimli yazıyı merak ettim. Bu konu hakkında edindiğim bilgiler şunlar;
Curtis Lafrance isimli çocuk Atatürk’ ü merak ettiği ve oraya gelmek istediği için ,Atatürk’ e mektup yazmış.Mustafa Kemal Türkler hakkında bu ufacık Amerikalının kafasında uyanan ilgiyi söndürmemek ve onun aracılığıyla bütün Amerikalılara bir mesaj göndermek için küçük bir çocuğun mektubuna cevap vermiş.
Curtis Lafrance mektubunda Mustafa Kemal Paşa’dan imzalı resmini  ve küçük bir yazısını istemiş. Mustafa Kemal Paşa, Curtis’e mektubunda Türkler hakkında sadece bilimsel ve gerçekçi bilgilere inanmaları öğüdünü vermiş. Mustafa Kemal’in Curtis’e yazdığı mektubu gözü gibi saklamış, Türkiye’ ye geldiğinde ise müzeye koymaları için  yetkililere teslim etmiş.


6. ETKİNLİK


Soru : a. Aşağıdaki kelimelerin Türkçe karşılıklarını aşağıya yazınız. Konuşmalarınızda bu kelimelerin Türkçe karşılıklarını kullanmaya özen gösteriniz.


Cevap :

  • internet : Bilgisayarağı
  • e-mail : elektornik posta
  • mouse : fare
  • printer : yazıcı

Soru :b. Aşağıdaki elektronik postayı okuyunuz. Bu elektronik postayla iletilen mesaj hakkındaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Sevgili Maria, 20 Ocak 2019
Nisan ayında ülkemizde dünyanın tek çocuk bayramını kutlayacağız. Bu kutlamalar çerçevesinde bir de uluslararası çocuk şenliği düzenlenecek. Bu şenlik için Türk çocukları olarak tüm dünya çocuklarını ülkemize davet ederek birlikte kutlamalar yapacağız. Bu kutlamalara katılmaya ne dersin? Cevabını heyecanla bekliyorum.
Selamlar Melike


Cevap :
Bu mesaj bence çok güzel olmuş. Bu mesajda arkadaşın davet edilmesi ve ülkemize bayram kutlamak için bir arkadaşın gelecek olması çok güzel bir duygu.


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 87 Cevapları


7. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki grafik, 2014 – 2019 yılları arasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için Ankara’daki okullarda gösterilere katılan çocukların sayısını göstermektedir. Grafiği inceleyip soruları cevaplandırınız.


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 84-85-86-87-88 Cevapları ÖZGÜN Yayınları
“4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 87 Cevapları”

1. Gösterilere en fazla katılım hangi yılda olmuştur?
Cevap : Gösterilere en fazla katılım 2017 yılında olmuştur.


2. Gösterilere en az katılım hangi yılda olmuştur?
Cevap : Gösterilere en az katılım 2014 yılında olmuştur.


3. Hangi yıllarda gösterilere katılan çocuk sayılarında artış olmuştur?
Cevap :   2015, 2017 ve 2019 yıllarında gösterilere katılan çocuk sayılarında artış olmuştur.


4. Hangi yıllarda gösterilere katılan çocuk sayısı 800’den fazla olmuştur?
Cevap : 2015, 2017, 2019 yıllarında gösterilere katılan çocuk sayısı 800’den fazla olmuştur.


5. 2017 yılında gösterilere katılan çocuk sayısı 2019 yılında gösterilere katılan çocuk sayısından kaç fazladır?
Cevap : 2017 yılında gösterilere katılan çocuk sayısı 2019 yılında gösterilere katılan çocuk sayısından 221 kişi fazladır.


8. ETKİNLİK


Soru : Kurtuluş Savaşı yıllarıyla ilgili izlediğiniz filmi arkadaşlarınıza tanıtınız. Filmle ilgili düşüncelerinizi belirtiniz.


Cevap :
1959 Düşman Yolları Kesti Osman F. Seden Senaryo Tarık Dursun K. filmi bu konuda güzel bir film. İstiklal Savaşı yıllarını anlatıyor. İstanbul’ dan Anadolu’ ya yapılan gizli silah sevkiyatı padişahın casuslarınca durdurulur. Mustafa Kemal’i İstanbul’ dan destekleyenlerden Hulusi Bey gibi ileri gelenler öldürülür.
Gerçekten zor zamanların yaşandığı anlar. Devletin içerisinde olan karışıklıklar, düşmanlarla savaşmaktan daha zor.


4. Sınıf Türkçe Kitabı Özgün Yayınları Sayfa 88 Cevapları


9. ETKİNLİK


Soru : 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili derlediğiniz haberlerin kaynağı hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz. Araştırma yaptığınız kaynağın güvenilirliğini sorgulayınız.


Cevap :
TRT 23 Nisan’ı özel etkinliklerle kutlayacak
Kurumun 42 yıldır düzenlediği şenlik yayınlarından hazırlanan “Bugün 23 Nisan” özel programı, yarın 14.30’da TRT 1’de izleyiciyle buluşacak.

Yeni Malatyaspor’dan çocuklara 23 Nisan sürprizi
Yeni Malatyaspor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında evlerinde izolasyon kurallarına uyan onlarca çocuğa forma hediye etti.
Bu haberleri TRTHABER ‘ den aldım. Bu kanal güvenilir bir resmi kanal.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Mustafa Kemal Atatürk dünya çocuklarına ilk ve tek Bayram olan 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı’nı Türkiye Büyük millet meclisi açıldıktan hemen sonra armağan ederek çocukların her yıl bu bayramı kutlamalarını ve bayramı’nı kutlarken hak ve özgürlüklerinin yaşayarak geleceği aydınlık bakmalarını esas almıştır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk çocuklara büyük önem verir çocukların mutlu olduğu ve çocukların özgürce yaşadığı bir ülkede aydınlık bir geleceğin tartışmaz bir şekilde olduğunu vurgulamıştır.

  2. Mustafa dedi ki:

    Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ayak basarak Kurtuluş savaşı’nı başlatmış Kurtuluş Savaşı’nın başlaması Türk toplumunda büyük bir mücadeleye meydanda getirmiş düşmanların teker teker yurdumuzu terk etmesi ve yeniden bağımsızlığımıza kazanmamız elbette ki bunu mücadele ile ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Kurtuluş savaşı başarıyla kazanıldıktan sonra cumhuriyet’in ilan edilmesi ve Türkiye Büyük millet meclisi’nin açılması bugüne özel olarak da 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk Bayramı’nın geleceğimiz olan ve türkiye’mizin dünyamızın aydınlık birer yıldızı olan çocuklara armağan edilmesi elbette çok gurur verici ve çok sevindirici bir şeydir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.