6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 97-99 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Yeme İçme Adabı Cevapları Sayfa 95, 96, 97, 98, 99


Peygamberimizin Yeme İçme Adabı Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 97 Cevapları


Ümmü Seleme’nin (r.a) oğlu Ömer (r.a) anlatıyor: “Ben Allah Resulü’nün terbiyesi altında yetiştim. Yemek yerken elim kabın her tarafında dolaşırdı. Resulullah bana ‘Ey oğul; (yemeğe başlarken) Allah’ın adını an, sağ elinle ve sana yakın olan taraftan ye.’ buyurdu.” ( Buhârî, Et’ıme, 1.)

Soru : Yukarıdaki hadisten yemek adabı ile ilgili hangi sonuçları çıkarabiliriz? Yazınız


Cevap:
Yemeğe başlarken ilk olarak besmele çekip Allah’ı anmamız gerekir. Daha sonra yemeğimizi her zaman sağ elimizle yememiz gerekir. Ayrıca bize yakın olan yani önümüzden yemeliyiz.

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 99


Bir Hadis Öğreniyorum Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 99 Cevapları


Soru : Dua etmek bize neler kazandırır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
Her insanın hayattan pek çok beklentisi olur. Bazıları ev, araba, bazıları bir mevki sahibi yani iş sahibi olmayı ister. Bunları isterken çabalamamız da gerekmektedir.
Bunlar için çabalarken de Allah’a dua etmemiz ve kararlılığımızı böyle göstermemiz gerekir. Dua sadece bir şeyler istemek için de değil sıkıntılı olduğumuz da rahatsız olduğumuz da Allah’a ibadet edip dua etmeliyiz. Böylelikle hem iç huzurumuzu buluruz hem de Allah’a olan sevgimizi bağlılığımızı gösteririz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem yemek yerken çok mütevazi yemekleri seçer ve 1 çeşit yemek yemeyi tercih ederdi peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem yemek yedikten sonra ve yemek yemeden önce ellerine bol suyla ve sabunla yıkardı peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem yemekten sonra misvak kullanılır ve diş temizliğine dikkat ederdi peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem günde 2 kere yemek yerdi yemekleri aralıklı ve aile bireyleri ile sohbet ederek geçirdi

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.