6. Sınıf Türkçe

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155-157-158-159 Cevapları Anka Yayınevi

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155-157-158-159 Cevapları Anka Yayınevi

6.Sınıf Anka Yayınevi Türkçe Ders Kitabı 155-157-158-159. Sayfa Cevapları Fotoğraflarda Kalan Anlar

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155 Cevapları Anka Yayınevi

Düşünelim – Tartışalım

1. Anıları kaydetmeyi seviyor musunuz? Bu kayıtlarınızı nasıl saklıyorsunuz?
Cevap: Anıları kaydetmeyi çok seviyorum. Bu sayede o gün geçse de bakabiliyorum. Fotoğraf, video çekerek bu kayıtları dijital ortamda saklıyorum. 

2. Fotoğrafçılık bir sanat mıdır? Açıklayınız.
Cevap: Fotoğrafçılık bence bir sanattır. Fakat fotoğraf çeken herkes sanatçı değildir. Belli açı, teknik konusunda yetenekli olan kişiler sanatçı olduklarını düşünüyorum. 


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları Anka Yayınevi

1. Etkinlik

Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını metinde kullanıldıkları cümlelerden tahmin ediniz. Daha sonra bu kelimelerin anlamlarını sözlükten öğrenerek tahmin ettiğiniz anlamlarıyla karşılaştırınız.
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155-157-158-159 Cevapları Anka Yayınevi


2. Etkinlik

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

En çok nelerin fotoğrafını çekmeyi seversiniz?
Cevap: En çok ailemin, doğanın fotoğrafını çekmeyi severim. 

İnsanlar neden fotoğraf çekmeye ve çekilmeye ihtiyaç duymuştur?
Cevap: İnsanlar yaşamış oldukları anları tekrar tekrar görmek istedikleri zamanları kalıcı hale getirmek için ihtiyaç duymuşlardır. 

Büyüklerinizin fotoğraflarına baktığınızda neler hissediyorsunuz?
Cevap: Büyüklerimin fotoğraflarına bakınca mutlu oluyorum çünkü büyüklerimin geçmişteki hallerini ben göremediğim için onların çocukluk, gençlik, fotoğraflarını görmek bana değişik ve güzle geliyor. 

Geçmişte çekilmiş fotoğraflarla günümüzde çekilen fotoğraflar arasındaki farklar nelerdir?
Cevap: Geçmişte çekilen fotoğraflar siyah-beyaz ve kalitesi düşük fotoğraflardır. Günümüzde çekilen fotoğraflar renkli ve kalitesi yüksek fotoğraflardır. 

Sizce insanlar eski fotoğraflarını neden saklar ve zaman zaman neden onlara bakar?
Cevap: Bence insanlar geçmişte mutlu oldukları anları kişileri tekrardan görmek için fotoğrafları saklarlar. 


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları Anka Yayınevi

3. Etkinlik

Metni aşağıda verilen bağlaçlarla tamamlayınız
Cevap:

Sanat, insanlara doğada olanı yeniden yorumlama __ve__ yaratma gücü verir. __Bununla beraber__ sanatsal ürünler, gerçeklerin bire bir kopyası olmazlar. Sanatçılar diğer insanlardan farklı olarak var olanı olduğu gibi değil, bambaşka bir şekilde yansıtır. Örneğin resim çizme yeteneği olan birini düşünün. Sadece bu yeteneğe sahip olmak __bile__ onu başka insanlardan ayırır __ancak__ onu sanatçı yapmaya yetmez. Sanatçı, sürekli yeni şeyler üretmelidir. __Çünkü__ eserinin diğer tüm eserlerden farklı olmasını sağlamak zorundadır. Eğer bir sanatçının eseri diğer sanatçıların eserlerinden ayrılabiliyorsa o sanatçı gerçek bir sanatçıdır.


4. Etkinlik

Aşağıda “tulumbacı ocağına” ait fotoğraflar bulunmaktadır. Bu resimdeki meslek grubunun günümüzdeki adını öğreniniz. Günümüzdeki şartları ile eski şartlarını fotoğraflardan yararlanarak karşılaştırınız
Cevap: Tulumbacı ocağı günümüzdeki itfaiyedir. Tulumbacı ocağı o zamanın şartlarına göre elde su taşınırken günümüzde özel merdiven, tank ile su, hortum şeklinde teçhizatlı bir ekipmanı vardır. 


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Anka Yayınevi

5. Etkinlik

Aşağıdaki bulmacada yer alan sanat dallarını renkli kalemlerle boyayınız.
Boyadıktan sonra ortaya çıkan şekli işaretleyiniz
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155-157-158-159 Cevapları Anka Yayınevi


6. Etkinlik

Aşağıdaki doğru-yanlış tablosunu doldurunuz.
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155-157-158-159 Cevapları Anka Yayınevi


7. Etkinlik

Geleneksel el sanatları araştırmanız sonucunda seçtiğiniz bir sanatla ilgili tanıtım metnini aşağıdaki yönergeleri dikkate alarak yazınız
Cevap: Geleneksel el sanatlarından biri olan bakırcılık, zengin tarihi ve kültürel geçmişe sahip bir uğraştır. Bakırcılık, binlerce yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahiptir ve bugün hala kullanılan teknikler, bu sanatın köklü bir geleneği olduğunu göstermektedir. Bakır, dayanıklılığı ve işlenebilirliği nedeniyle uzun yıllardır insanlar tarafından tercih edilmiştir.


Sonraki Metne Hazırlık

Renkli kalemlerinizi çantanıza koyunuz. Eski çağlardan bu yana sanatın hangi hastalıkları iyileştirmede tedavi aracı olarak kullanıldığını güvenilir genel ağ adreslerinden araştırınız
Cevap: İnsanlar sanatı tarih boyunca hastalıkların tedavisi olarak kullanmıştır. Antik Mısır, yaptıkları eserlerde mitolojik semboller kullanarak bu sembollerin hem fiziksel hem de zihinsel hastalıkların tedavisinde yardımcı olduğunu düşünmüşlerdir. Antik Yunan ve Roma mitoloji, heykelcilik, müzik ve tiyatro gibi sanat dallarını hastalıkların tedavi süreçlerinde yardımcı araç olarak kullanmışlardır. Buna örnek olarak tiyatro, müzik performanslar hasta insanları duygusal açıdan streslerini azaltmak için kullanmışlar ve hala kullanılmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.