8. Sınıf İnkılap Tarihi

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 26-28 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Dünya Savaşına Kadar Mustafa Kemal’in Askerlik Hayatı Cevapları Sayfa 25, 26, 27, 28


Dünya Savaşına Kadar Mustafa Kemal’in Askerlik Hayatı Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 26


Soru : Yukarıdaki metinde Mustafa Kemal’in hangi özelliği ortaya çıkmaktadır? Neden?


Cevap:

Yukarıdaki metinde Mustafa Kemal’in cesareti, bağımsızlık ve millet aşkı, vatanseverliği, azmi ve dayanıklık özelliği ortaya çıkmaktadır.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 28 Cevapları


Soru : Sofya’daki izlenimleri Mustafa Kemal’e ileride yapacağı inkılaplardan hangilerine ilham vermiş olabilir?


Cevap:

Mustafa Kemal, Bulgaristan’da Türklerin oturduğu bölgeleri de dolaşmış, Türklerin sanayi ve ticaret alanında gösterdikleri başarıları ve eğitime verdikleri önemi yakından görmüş.

Türk kadınlarının toplumsal hayata aktif biçimde katılmalarından etkilen görüşmeleri ve oylamaları izleyerek parlamenter rejimin işleyişini öğrenmiş ve ileride yapacağı, kadınların eğitim ve çalışma hayatına katılmaları, eğitimin gelişmesi, seçme seçilme ve çok partili yönetim, cumhuriyetçilik inkılaplarına ilham vermiş olabilir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal denilince aklımıza her zaman vatanı için savaşan vatan sevgisi dolu bir yüreğin ne kadar güzel kahramanlık gösterebildiğini ve vatanımızın her zaman dört bir köşesine kurtarmak amacıyla mücadele etmiş bir lider aklımıza gelebilir. Mustafa Kemal Atatürk her zaman bizlerin baş tacıdır biz her zaman Mustafa Kemal Atatürk’ü çok severiz Mustafa Kemal Atatürk ile geldiği zaman ona olan saygımızı ve sevgimizi her zaman belirtiniz Türk milletine ve Türk gençliğine güvenen Mustafa Kemal Atatürk’ün asla güvenini sarsılmaz onun için her zaman kurmuş olduğu cumhuriyete sahip çıkarak kendimizi geliştirmeyi eğitimini bir yaşam sürmeyi Özen göstermeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.