Ders Notları

Aile büyüklerinizden biriyle çocukken oynadığı oyunlar hakkında söyleşi yapınız.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Aile büyüklerinizden biriyle çocukken oynadığı oyunlar hakkında söyleşi yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


• Çocukluğunuzda hangi oyunları oynardınız?


Cevap Biz çocukluk dönemleri bize Beştaş yakantop görevi gibi arkadaşlarımızla beraber oynayabileceğimiz güzel oyunlar oynardık.


• Oynamaktan en çok hoşlandığınız oyun hangisiydi?


Cevap : Arkadaşlarımla oyun oynarken en çok körebe oyununu oynamaktan hoşlanırım.


• Bu oyun nasıl oynanıyordu?


Cevap : Körebe oyunu bir Ebe seçilerek gözlerinin bağlanması ve diğer arkadaşlarını yakalaması ile sonuçlanan eğlenceli heyecanlı ve insanların hem korkarak hem sevinerek oynadıkları harika bir oyundur.


• Oyunlarınız sırasında hangi oyuncakları ve araç gereçleri kullanıyordunuz?


Cevap :Oyunlarımı sırasında genel olarak gözleri kapatmak için bir bant kalem kağıt isim şehir oynamak için Beşiktaş ve top Beştaş oyunu oynamak için yakan top bir top yeterli olmaktadır.


• Çocukluğunuzda oynadığınız oyunlardan günümüzde de devam edenler var mı? Varsa bu oyunlar hangileridir?


Cevap : Geçmiş dönemlerde oynadığımız birçok önünde önümüzde devam etmektedir ancak Geçmiş dönemde oynanan oyunlar günümüzde Bilgisayar tablet gibi oyunların yerini almıştır.  tablet ve bilgisayar oyunlarından kopamayan çocuklar Geçmiş dönemde oynanan Beştaş yakantop körebe isim şehir gibi oyunları önemsemiyor ve bu oyunlar zamanla kendini kaybetmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Aile büyüklerimizin oynadığı oyunlar günümüzde oynadığımız oyunlardan farklı olabilir örneğin aile büyüklerimiz topaç bilye top oyunları saklambaç sokakta oynanan oyunlar gibi birçok oyunları oynarlardı Beştaşta büyüklerimizin oynadığı oyunlar arasında yer almaktaydı. Aile büyüklerimizden konuşarak eski anılarını edinerek bilgi edinebiliriz günümüzde birçok çocuğun farklı oyunlar oynaması büyüklerimize karşılaştığımız zaman ne kadar eğlencesiz bir hayat geçirdiğimizde görebiliyoruz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.