Ders Notları

“Ayağını yorganına göre uzat.” atasözüyle insanlara verilmek istenen mesaj nedir?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler “Ayağını yorganına göre uzat.” atasözüyle insanlara verilmek istenen mesaj nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Ayağını yorganına göre uzat.” atasözüyle insanlara verilmek istenen mesaj nedir? konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : Ayağını yorganına göre uzat atasözü gelirini giderini iyi ayarlamak harcamalarını ölçülü yapmak kendini zor durumda bırakmamak demektir Eğer biz kazancımız dan fazla harcama yaparsak borçlanmaya başlarız borçlar bir süre sonra bize bazı yüklerin altına sokmaya başlar Daha sonra zor durumda kalınca Elimizde olan da gider Onun için ölçülü harcamaya dikkat etmek gerekir.


“Ayağını yorganına göre uzat.” atasözüyle insanlara verilmek istenen mesaj nedir? konusu hakkında uzun bir yazı;


Cevap : Ayağını yorganına göre uzat demek ölçülü para harcamak demektir Neyi nereye nasıl harcayacağını bilmeyen insan elindeki paranın kıymetini bilmeyen har vurup harman savurmak diye bir söz vardır yani savurganlık bize bir süre sonra fakirleştirme başlar elimizdeki avucumuzdaki ne varsa borca vermeye başlarız kazancımızın hepsi o borçları kapatmak için çabalamaya çıkar sağdan soldan para Arar Kredi çeker borcu borçla kapatmaya çalışır daha sonra hiç ödenemeyecek bir hale gelir tıkanır kalırız Onun için ayağına yorganına göre uzat demek Mantıklı hareket etmek aldığın kadar harcamak gereksiz masraflara girmemek ihtiyaçlarını almak her istediğimi de alayım diye de kendinizi sıkıntıya sokmamaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ayağını yorganına göre uzat atasözünün de anlatılmak istenen bir insanın kazanmış olduğu gelir kadar harcama yapması gerektiğini bundan fazlasını yaptığı zaman başlanacağını ve zor duruma düşeceğini anlayabiliriz bir insan kazandığı paradan fazla para harcıyor devamlı borçlanıyor ve ihtiyaçlarının farkında olmadan parasını çarçur ediyorsa ileride karşılaşacağı birçok zorlukların da olabileceğini düşünmesi gerekmektedir bu sebeple kazandığımız kadar para harcamalıyız ayrıca kazandığımız paradan tasarruf ederek önümüze gelecek herhangi bir sıkıntı da veya geçim zorluğu da bu parayı da ihtiyacımız olduğunu unutmamamız gerekir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.