Ders Notları

Aziz Sancar’ın hayatı ve bilimsel çalışmalarını araştırınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Aziz Sancar’ın hayatı ve bilimsel çalışmalarını araştırınız. Sancar’ın çalışmalarında hücre ile ilgili bilimsel gelişmelerin ve teknolojinin katkısını tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Aziz Sancar’ın hayatı ve bilimsel çalışmalarını araştırınız. Sancar’ın çalışmalarında hücre ile ilgili bilimsel gelişmelerin ve teknolojinin katkısını tartışınız.  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Aziz Sancar Mardin Savur ilçesinde doğmuştur. Orta gelirli bir çiftçinin 8 çocuğundan 7 sidir. İlk ve orta öğretimi Mardin de okuyan Aziz Sancar 1963 yılında üniversiteyi İstanbul tıp fakültesinde okumuştur. 1969 yılında İstanbul tıp fakültesini birincilikle bitirmiştir.

Mardin’in Savur ilçesinde bir sağlık ocağında doktorluk yapmıştır. Daha sonradan Amerika’da Dallas Teksas üniversitesin de okumuştur. Kanser hakkında yaptığı araştırmalarla birlikte birçok ödül almıştır. O ödüllerden bazıları Nobel kimya ödülü 2015 Tübitak bilim ödülü 1997.


Aziz Sancar’ın hayatı ve bilimsel çalışmalarını araştırınız. Sancar’ın çalışmalarında hücre ile ilgili bilimsel gelişmelerin ve teknolojinin katkısını tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Aziz Sancar orta gelirli bir çiftinin 8 çocuğundan 7 sidir. Evlerinde Arapça konuşmalarına rağmen kardeşleri de beraber Türkçe konuşmaktadır. Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelen Aziz Sancar ilk ve orta öğrenimini Mardin’de tamamlamıştır. Lise yıllarında futbol merak saran Aziz Sancar futbolda vazgeçip yüksek öğretime devam etmiştir. Üniversiteyi 1963 yılında İstanbul tıp fakültesinde okumuştur 1969 yılında İstanbul tıp fakültesini birincilikle bitirmiştir.

Daha sonradan  NATO ve TÜBİTAK’tan burs alarak Amerika’da 2 tane üniversite okumuştur. Daha sonradan hayatını bilime adamış ve kanser tedavisi için birçok yol aramıştır. DNA onarımı kanser tedavisi hücre dizilimi biyolojik saatle ilgili birçok çalışma sürdürmüştür. 33 kitap 415 bilimsel makale yayınlanmıştır. Hayatında birçok ödül alan Aziz Sancar Vehbi Koç ödülü 2007 Nobel kimya ödülü 2015 bunlardan bazılarıdır.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Aziz Sancar elbetteki Türk toplumunun gurur kaynağı olan ve üzerinde yapmış olduğu bilimsel araştırmalar sonucu ödüller ve öğrencilik hayatında birincilikle tamamladı üniversitede başarısına başarı örnek bir bilim adamı olarak tanımak dayız. Aziz Sancar gibi kararlı başarılı Türk Türk bilim adamları elbetteki ülkemizin gurur kaynağı olmaya devam edecektir günümüzde de gençler araştırmayı ve ilgilenmeyi dikkat ettikleri zaman ve bilimsel olarak yöneldikleri zaman Aziz Sancar gibi başarılı birer bilim adamı olmaya adaydır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.