Ders Notları

Basit bir elektrik devresinde lambanın parlaklığını nasıl değiştirebiliriz?

5. Sınıf Fen Bilimleri Basit bir elektrik devresinde lambanın parlaklığını nasıl değiştirebiliriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Basit bir elektrik devresinde lambanın parlaklığını nasıl değiştirebiliriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:   Basit bir elektrik devresinde lambanın parlaklığını ; kablonun kısaltılması ve pilleri artırılması sonucunda değiştirebiliriz.


Basit bir elektrik devresinde lambanın parlaklığını nasıl değiştirebiliriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap2:

Basit bir elektrik devresinde lambanın parlaklığını iki şekilde değiştirebilmek mümkündür.

Basit bir elektrik devresinde lambanın parlaklığını azalmak için ; piller azaltılır ve kablo uzunluğu arttırılabilir.

Basit bir elektrik devresinde lambanın parlaklığını arttırmak için ; piller çoğaltılır ve kablo uzunluğu kısaltılabilir.


Cevap3:

Basit bir devrede tek bir pil vede tek bir ampul bulunuyorsa bu devreye bir pil yani bir enerji kaynağı daha eklerseniz, ampulün parlaklığı artar.


Cevap4:

Basit bir devrede lambanın parlaklığını arttırabilmek için ampul sayısını sabit tutup , pil  sayısını arttırırsanız, ampullerin parlaklığını arttırmış olursunuz çünkü ampule verilen enerji bir pilin verdiği enerjiden daha fazla olacağı için, ampul daha parlak yanar.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Basit bir ampul devresinde ampulün parlaklığını artırmak amacıyla elbetteki oluşan düzenekte pil gücünü arttırmak veya pi sayısını arttırmak yeterli olacaktır. Çünkü ampulün almış olduğu kaynak pille alakalı bir durumdur. Basit bir elektrik devresi kurduğumuz zaman ampulü daha fazla aydınlatmak ve daha fazla enerji vermek istiyorsan bildiğin gücünü arttırma arabaya 1 sayısını birkaç tane olarak arttırarak ampulün ışık ve kaynağını daha fazla arttırabiliriz.

  2. Basit bir ampul devresinde ampulün parlaklığını artırmak amacıyla devrede bulunan bilim güçlendirilmesi veya bir pil daha ekle indirilmesi elbetteki ampulün parlaklığını arttıracaktır. Çünkü kaynak güç olduğu için ampule daha fazla enerji verecektir ve ampul bu şekilde daha fazla parlaklık verecektir bunu anlamak ve öğrenmek amacıyla basit bir elektrik devresi kurarak bunu örnek örnekler indirebilir ve daha iyi pişirebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.