Ders Notları

“Bilelim ki millî benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.” Atatürk sözüyle neyi vurgulamak istemiştir? Yazınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler “Bilelim ki millî benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.” Atatürk sözüyle neyi vurgulamak istemiştir? Yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Bilelim ki millî benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.” Atatürk sözüyle neyi vurgulamak istemiştir? Yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Milli benlik bir milleti ayakta tutan en önemli güçtür milli benliğini unsurlarının yani bayrağı maaşı dili korumayan bu öğelerin kutsallığını bilmeyen anlamayan birine sil o ülkenin Yok olmasına düşmanlar tarafından kolayca alt ezilmeye mahkumlardır.


“Bilelim ki millî benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.” Atatürk sözüyle neyi vurgulamak istemiştir? Yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap:   Milli benliğini bilmemek tarihini kültür ve geleneklerini dilini bilmemek demektir Her Millet kendi özellikleri ile diğer milletlerden ayrılır İnsan kendi özelliklerini bilmez ise diğer milletlerin özelliklerini benimser milli benliğini bilmediği için birlik ve beraberliği yok olur birlikte hareket etmeyen Milletler diğer Milletler tarafından kolay bir şekilde yok edilir Bu yüzden milli benliğimize sahip çıkmalıyız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk bu sözüyle Türk milletinin vatanına bağlılığını ve Türk milletine vatanına duyduğu sonsuz sevgiyi ve bağlılığı ifade etmiştir.Zaten Mustafa Kemal Atatürk ve Türk milleti bu cennet topraklara sahip çıkıp bağlı olmasaydı Kurtuluş savaşı zaferle kazanılmaz ve cumhuriyet ilan edilemezdi. Türk milleti geçmişten günümüze kadar görmüş oldu. Türk milletinin karşılaştığı savaşlar, darbeler ,ekonomik zorluklar gibi birçok sıkıntılardan birbirine bağlılığı vatan sevgisi ve bu millete duyduğu sonsuz sevgi ve saygıyla bu ağır yüklerin altından kalkmayı başarmıştır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.