Ders Notları

“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var.” sözünden ne anlıyorsunuz?

5. Sınıf Türkçe “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var.” sözünden ne anlıyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var.” sözünden ne anlıyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var sözü, küçük iyiliklerin dahi unutulmaması anlamına gelen bir atasözüdür. İnsanlar günlük hayatlarında çeşitli iyilikler yaparlar fakat bu iyilikler yapılan insanların yapılan bu iyiliği unutmaması gerekir. Yapılan iyiliklerin unutulması toplumun yozlaşması anlamına gelir.


“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var.” sözünden ne anlıyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Türk kültüründe kahvenin önemli bir yeri vardır. Kahve dostlukların, arkadaşlıkların simgesidir. Kahve ile birlikte yapılan sohbetler güzel anılar oluşturur. Kahve Türk milleti için önemli bir yer tuttuğu için atasözüde bunun üzerinden örnekleme vermiştir.

İnsanlara yapılan küçük iyiliklerin ne kadar önemli olduğunu bu iyilikleri karşılık beklemeden yaptıklarını fakat iyilik yapılan insanların bu iyilikleri asla unutma alarmı gerektiğini bu atasözünün fikrinden çıkarıyoruz. İyiliklerin unutulduğu toplumlar yozlaşmış ve kültürleri yok olmaya başlamış toplumlardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Atasözlerimiz den biri olan bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var sözünde anlaşılacağı gibi Türk toplumu misafirperverliği ve evine gelen misafire ikramlar da bulunmakta oldukça hoşlanır. Türk geleneklerinde olan bir fincan kahve içmek geleneği ülkemize lokumla ve çikolata ile beraber ikram edilerek sohbetler eşliğinde verilir. Bir fincan kahve insanlar arasındaki muhabbeti ve mutluluğu arttırır. Türk geleneğinde çok eski olan kahvenin misafirlere ikramı günümüzde de hala yaşatılan bir gelenektir. Ülkemizde ve birçok ülkede misafirler hoş karşılanmak için kahve lokum çikolata gibi ikramlarda bulunarak misafirperverlik en güzel şekilde yansıtılır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.