Ders Notları

Bir iyilik yaptığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Örneklerle anlatınız.

6. Sınıf Türkçe Bir iyilik yaptığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Örneklerle anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir iyilik yaptığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Örneklerle anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İyilik yapmanın yeri benim hayatımda çok büyüktür. Karşılık beklemeden çıkargözetmeden yaparımve sonucunda mutlu olurum. Arkadaşlarıma iyilik yaptığımda aramızdaki bağların güçlendiğini hissederim. Örnek vermemiz gerekirse ;

Geçenlerde okulda sıra arkadaşım harçlığını evde unuttuğunu söyledi. Bende ona harçlığımı onunla paylaşabileceğimi söyledim. Çok sevindi, bana sarıldı teşekkür etti. Beraber kantine gittik ve yiyeceklerimizi aldık. Bunun sonucunda bende onayardımcı olabildiğim için en az onun kadar mutlu oldum.


Bir iyilik yaptığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Örneklerle anlatınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İyilik yaptığımda kendimi çok mutlu, çok iyi hissederim. Kendime olan özgüvenim yükselir. Huzur ve mutluluk dağıttığını düşünür dahada mutlu olurum. İnsanlara faydam olduğu için kendimi daha değerli hissederim. “İyilik yapan iyilik bulur. ” diye bir söz vardır. Bende çevreme karşı iyi olursam, karşılığında iyilik göreceğim inanır. Bunun inancında arkadaşlarıma, akrabalarıma sıcak kanlı davranırım. Bir örnek vermem gerekirse eğer :

Evimizin önünde yeni doğmuş küçük bir kedi sürekli miyavlıyordu. Bende aç olduğunu ve üşüdüğünü düşündüğüm için evden eski bir biberon bulup içine süt doldurdum. Küçük te bir battaniye alıp iyice sardım. Karnını doyurdum. Akşam babam eve geldiğinde o ada anlattım oda çok sevindi. Yardımcı olmak istedi. Kediye kartondan küçük bir ev yaptık. Sütü bir kaba döktük ve battaniye ile sardık. Artık onunda bir yuvası oldu. İsmide boncuk oldu. Ailecek sahiplendiği iz kediyi çok sevdik ve hepimiz çok mutlu olduk.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İyilik yapmak bizi mutlu eder. İyilik yaptığımız ampul biz duygularımızı artar. İyilik yapınca yalnız biz değil çevremizdeki bütün insanlar mutlu olur. İyilik yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinden biridir. İyilik karşılık beklemeden karşımızdaki insana en güzel duygularla yardım etmektir. Yardıma ihtiyacı olan bir insan yardım ettiği ne zaman en güzel duyguları yaşamış oluruz. Karşımızdaki insan da yapmış olduğumuz iyilikten dolayı bizi sever ve bir de dua eder. Türk toplumu iyilik yapmayı gelenek haline getirmiştir. Yardımlaşma ve dayanışmayı adet haline getiren Türk milleti yalnız akrabalarına ve komşularına değil zor duruma düşen her insan yardım etmeyi çok severler.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.