Ders Notları

Çevrenizdeki binaların hangi malzemelerden yapıldığını gözlemleyerek belirlemeye çalışınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Çevrenizdeki binaların hangi malzemelerden yapıldığını gözlemleyerek belirlemeye çalışınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Çevrenizdeki binaların hangi malzemelerden yapıldığını gözlemleyerek belirlemeye çalışınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Çevremdeki binaların hangi malzemelerden yapıldığını gözlemleyerek ve ailemle konuşarak Taş, kaya, kil, kum, çakıl, mıcır, kireç, çimento, briket, tuğla, gazbeton, bloklar, kereste, inşaat demiri, çelik hasır, beton çivisi, inşaat çivisi, mozaik, tavlı tel gibi kaba yapı malzemelerinden yapıldığını öğrendim.


“Çevrenizdeki binaların hangi malzemelerden yapıldığını gözlemleyerek belirlemeye çalışınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Çevremdeki binaların hangi malzemelerden yapıldığını gözlemleyerek ve ailemle konuşarak çimento, İri Agrega, İnce Agrega, Alüminyum, PVC, Ahşap, Kurşun, Boya, Bakır, Mermer, Seramik, Lastik, İnşaat Demiri, ÇelikSt 37, Kireç, Alçı, Asfalt-Membran, kil, kum, çakıl, mıcır, kireç, çimento, briket, tuğla, gazbeton, bloklar, kereste, inşaat demiri, çelik hasır, beton çivisi, inşaat çivisi, mozaik, tavlı tel  Kil (Kiremit, tuğla vb.), Camyünü, Bims (pomza), XPS-EPS, Cam, Granitten yapıldığını öğrendim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevremizde yapılan bir binanın içerisinde kullanılmış olan malzemeleri gözlemlediğimiz zaman tuğla çimento yalıtım sistemi kum gibi birçok maddeyi kullandıklarını söyleyebiliriz. Ayrıca dış cephe boyası çatı pencere kapı balkon denildikleri gibi malzemeleri de kullandıklarını görebiliriz bina yapılacağı zaman Demir de çok fazla kullanıldığın görülebilir öncelikle binanın temeline kurmuş oldukları Demirli Yapı sayesinde binanın sağlam olmasını sağlarlar.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.