Ders Notları

Çocukluk ile yetişkinlik dönemlerinde sorumluluklarımız nasıl değişmektedir? Örnek vererek açıklayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Çocukluk ile yetişkinlik dönemlerinde sorumluluklarımız nasıl değişmektedir? Örnek vererek açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çocukluk ile yetişkinlik dönemlerinde sorumluluklarımız nasıl değişmektedir? Örnek vererek açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Çocukluk ve yetişkinlik birbirinden ayrı iki dönemdir. Çocukluk döneminde sorumluluklarımız biraz daha basit kendimizi yetişkinliğe hazırlama dönemidir.

Çocuklukta sorumluluklarını tam olarak kavrayan vede bunları tam yerine getiren.çocuklar yetişkinlik dönemlerinde iyi bir ebeveyn olan insanlardır. Çocuklukta sorumluluklarımız öncelikle anne babamızın sözünden çıkmamak. Dağıttığım oyuncakları toplamak. Verilen ödevleri zamanında yapmaktır.

Yetişkinlik dönemindeki  sorumluluklar ise çocukluk dönemindeki ne göre daha ciddi ve ağırdır.  Yetişkinlik dönemindeki sorumluluklarımız vatanımıza milletimize karşı vatanperver ve bayrağını seven insanlar olmak, iyi bir aile kurmak, kurduğumuz  aile içerisindeki aile bireylerine sevgi vermek. Onlara güven ve huzuru sağlamak, çocuklarımızın eğitimini tamamlamaktır.


Çocukluk ile yetişkinlik dönemlerinde sorumluluklarımız nasıl değişmektedir? Örnek vererek açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanlar hayat denilen bir düzen içerisinde yaşamlarını sürdürürler. Doğarlar, büyürler, yaşlanırlar ve ölürler. Çocukluk dönemi ve yetişkinlik dönemi ayrı ayrı sorumlulukların olduğu dönemlerdir. Çocukluk döneminde öğretmenimizin bize verdiği ödevleri yapmak sorumluluğumuzdur.

Okumazsa yazmayı öğrenmek zorunluluğumuzdur. Anne ve babamızın sözlerini yerine getirmek zorunluluğumuzdur. Oyuncaklarımızı toplamamız bizim sorumluluğumuzdur. Yetişkinlik döneminde ise çocukluktan çıkarız. Okul hayatımız bitmiştir. İş hayatına atılmışızdır.

Kendimize mutlu olacağımız bir aile kurarız. Bu dönemde yetişkin olarak sorumluluklarımız daha ağırdır ve daha ciddidir. Ailemize bakmak onların ihtiyaçlarını gidermek, geçim dertleri olmadan onların ihtiyaçlarını karşılamak çocuklarımızın eğitimlerine önem vermek, onlarla güzel zaman geçirmek, onlara iyi bir hayat sunmaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çocukluk dönemimizde ve yetişkinlik dönemimizde bize bağlı olan sorumluluklarımız ve görevlerimiz birbirinden farklı olabilmektedir. Çocukların aynı yetişkinler gibi gücü ve imkanı olmadığından dolayı elbetteki çocukluk döneminde mevcut olduğu sorumluluklar daha azdır biz çocukların hayata hazırlanırken sorumluluk alması oldukça önemlidir sorumluluk aldığımız zaman kendinizi yetişkin olmaya hazırlar ve hayatımıza karşılaşacağımız birçok konu için çözüm yolu buluruz. Aynı şekilde yetişkinlerin sahip olduğu sorumluluklar ve görevler bu konudaki temel birçok vazifeyi de imkanlar hazırlar.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.