Ders Notları

“Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” konusunu gruplar oluşturarak tartışınız.

4. Sınıf Türkçe “Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” konusunu gruplar oluşturarak tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” konusunu gruplar oluşturarak tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Çok gezen bilir : Bütün eserler seyyahlar tarafından bölgeleri gezerek ve gerekli olan araç ve gereçleri kullanılarak yazıldığı için çok gezen daha iyi bilir.

Çok okuyan bilir : Tarih boyunca yazılan bütün eserleri kolaylıkla okuyarak bütün bilgileri elde edeceğimiz için çok okuyan daha iyi bilgi sahibi olur.


“Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” konusunu gruplar oluşturarak tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Çok gezen bilir : Çok gezen elbette daha iyi bilgiler elde edebilir. Tarihte bizlere verilen bilgilerin bir çoğu bilim insanların ve araştırmacıların gezileri sonucunda elde ettikleri bilgiler sonucunda oluşmaktadır. Elde ettikleri bilgiler gezerek ve bunları kaleme almaları sonucunda oluşmaktadır. İşte bu nedenle çok gezen daima daha fazla bilgiler elde etmektedir.

Çok okuyan bilir : Çok okuyan elbette daha fazla bilgi elde eder. Günümüzde geçmişte seyyahların ve bilim adamlarının kaleme aldıkları bütün bilgileri kolaylıkla okuyarak elde ederiz. Ayrıca buna ek olarak coğrafi, tarihi, eserlerden de yararlanarak kolay bir şekilde bütün bilgileri elde ederiz. İşte bu nedenle çok okuyan daha fazla bilgiler elde eder.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok gezen değil çok okuyan sözünde anlatılmak istenen bir insanın hitaplarda edineceği bilgilerin gözüyle gördüğü kadar hatta daha fazlası edinebileceği söylenmiştir. Günümüzde sahip olduğumuz kaynaklar ve kitaplar bir yere yolculuk yapmadan bile 17 tarihi ve doğal güzelliklerini öğrenmenize yardımcı olabilecek niteliktedir. Ayrıca insanlar hitaplarda ulaşmış oldukları bilgilerle birçok yerin çekilmiş fotoğraflarıyla o  tanımak öğrenmek ve gezmeden bilmek gibi olanaklara sahip olabiliyorlar.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.