Ders Notları

Çok partili siyasi yaşamın demokrasi ile bağlantısı nedir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çok partili siyasi yaşamın demokrasi ile bağlantısı nedir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Demokrasi halkın kendi kendini yönetmesi demek olduğunu varsayarsak, çok partili siyasal dönem halkın istediği partiyi seçmesi ve kendi fikirleri doğrultusunda yaşayabilmesi demek olacaktır. İşte demokrasi tam olarak budur. Demokratik toplumlar kendi kendilerini yönetecek insanları belirleyebilmeli  ve istemedikleri yöneticileri engelleyebilmelidirler. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye cumhuriyeti’ni kurduktan sonra halkın kendi kendisini yönetmesi için partili ve çok partili hayata geçişin sağlamıştır. Çok partili sistem sayesinde insanlar kendini yönetebilecek yöneticileri başa getirmiş ve bu konuda kendi seçimlerini yapabilmişlerdir. Türk gençliğinin en büyük malzemelerinden biri her zaman ülkesini korumak ve kollamak bunu niye kızına zevkli mesajı da hakkıyla başına gelecek yöneticiler her zaman kendisinin belirlemesi ve bu şekilde yönete bilmesini örnek olarak gösterebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.