Ders Notları

Haymatlos ve mülteci sözcüklerinin anlamını söyleyiniz.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Haymatlos ve mülteci sözcüklerinin anlamını söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Haymatlos ve mülteci sözcüklerinin anlamını söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Haymaltos yurtsuz anlamına gelmektedir. Vatanı olmayan kimseleri nitelemek için kullanılan bir sözcük olan Haymaltos bir insanın herhangi Br sebepten uyruğunu kaybetmiş yada hiçbir devlete mensup olmayan, vatandaşlığı bulunmayan kişilere verilen bir isimdir.

Kısaca yurtsuzda denilebilir. Mülteci ise herhangi bir ülkede zulüm ve baskı gören veya savaş durumu olan bir memleketi vatandaşlarının zorunlu olarak ülkelerini terk etme durumuna mülteci denir.son yıllarda yaşadığımız mülteciliğe en iyi örnek Suriye savaşı sonucunda ülkemize gelen Suriyeli sığınmacılardır.


Haymatlos ve mülteci sözcüklerinin anlamını söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Haymaltos vatansız bir ülkeye bağlı olmayan, vatandaşlığı bulunmayan veya vatandaşlık statüsünü kaybetmiş insanlara verilen bir kelimedir. Haymaltos terim olarak almanca kökenli bir kelimedir. Sebebi ise  nazi almanyasında 1933 yılında 1914 ten sonra vatandaşlığa alınmış Yahudileri yurtsuz olarak saymasından kaynaklanır. 1941 yılında ise bütün Yahudileri vatandaşlıktan çıkararak Haymaltos kelimesini kullanmıştır.  Mülteci ise sığınmacı anlamı taşır.

Dini, milliyeti belli bir toplumsal grubu belli bir ülkenin vatandaşı olan insanların siyasi görüşlerinden dinlerinden veya savaştan dolayı yurtlarının işgal edilmesinden kaynaklı zorunlu olarak yurtlarını terk etmeleri çevrelerindeki ülkelere can güvenliklerinin olmadığını söyleyerek sığınma hakkı talebinde bulunmaları ile diğer ülkenin bu sığınmacılar ülkesine kabul etmesi ile oluşur. Bunun hala örneklerini yaşamakta Suriye mülteci sorunu sadece Türkiye’nin değil tüm Avrupa’nın ve dünyanın bir sorunu durumundadır. Mülteci sorununun en dramatik simgesi ise Aylan bebek olmuştur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hay maltoz kelimesi elbetteki bir insanın yurdunun olmaması herhangi bir vatandaşlık kimliğini bulunmaması ya da farklı sebeplerden dolayı ülkesini terk ettiği için uyruğunu yitirmesi gibi temel bir kavram anlamına gelmektedir. Ayrıca göçmen kelimesinde anlatılmak istenen farklı sebeplerden dolayı insanların bir ülkeden bir ülkeye göç etmesi sonucu ortaya çıkan kişilere göçmen denir örneğin herhangi bir savaştan dolayı ülkesini terk edip başka bir ülkede göçmen olarak yaşayan insanlar bu isimle adlandırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.