Ders Notları

İnsanlar hangi önlemleri alarak doğal afetlerin etkisini azaltabilir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı İnsanlar hangi önlemleri alarak doğal afetlerin etkisini azaltabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“İnsanlar hangi önlemleri alarak doğal afetlerin etkisini azaltabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İnsanlar sağlam binalar yaparak ve yaptıkları yapıyı fay hatlarından uzak bir yerde yaparak depremden korunabilirler.

Heyelan ve çığ gibi afetlerin olduğu yerlerde yerleşim alanlarına kurulmaması ve bu gibi bölgelerde ağaçlandırma çalışması ile etkisi en aza indirilmelidir.

Sel gibi durumların engellenmesi için suların aktarılacağı alanlar yapılmalı ve bu konuda yetkililer tarafından önlem ve bilgilendirme çalışmaları yapılmalıdır.


“İnsanlar hangi önlemleri alarak doğal afetlerin etkisini azaltabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Doğal afetlerin gelmesini engellemek mümkün olmasa da onlar için alınacak tedbirlerle zararı azaltılabilir.

Bilgilendirme ve tatbikat çalışmalarının yapılması insanların bu konuda bilinçlendirilmesi ve devlet tarafından kurulan yapıların kontrol edilmesi ve denetlenmesi bu konuda en büyük çalışmadır.

Daha sonra sel, heyelan ve çığ gibi afetlerin olması muhtemel yerlere yerleşim alanlarının kurulmaması, duvar gibi setlerle çığın En aşağı kadar inmesini engellenmesi lazımdır.

Deprem açısından insanların deprem çantası veya güvenli alan oluşturmayı bilmeleri sağlam yapılar inşa ederek zararı en aza indirmeleri alınabilecek önlemler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsanlar örneğin deprem gibi bir doğal afeti önlemek amacıyla ve zararları en aza indirmek amacıyla öncelikle deprem hakkında bilinçli birey olmalıdırlar depreme karşı dayanıklı yapılar tercih edilmelidir depreme dayanıklı olmayan yapıların yıkılması onarılması gerekmektedir bunun yanı sıra deprem sırasında yapacağımız ve uygulayacağımız ilk yardımı öğrenmemiz gerekir lütfen yardımdan ziyade yardım çantasını eksiksiz bir şekilde bulundurmamız gerekmektedir. Sen toprak kayması ve heyelan gibi çeşitli birçok doğal afetleri önlemek amacıyla elbette ki bu gibi tehlikeli alanlara ev yapılmamalı ve bu gibi alanlara bolca ağaç dikilmelidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.