Ders Notları

Deprem, sel, volkan patlaması, heyelan, kasırga gibi doğal afetlerin nedenlerini maddeler hâlinde yazınız.

5. Sınıf Fen Bilimleri Deprem, sel, volkan patlaması, heyelan, kasırga gibi doğal afetlerin nedenlerini maddeler hâlinde yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Deprem : Fay hatlarında meydana gelen aşırı enerji birikmesi sonucunda yer yüzüne doğru bu enerjinin boşaltılması sonucunda depremler meydana gelmektedir.
Sel : Aşırı ve kuvvetli yağışlar sonucunda meydana gelen taşkınlar selin nedeni olarak ifade edilir.
Volkan patlaması : Depremle aynı şekilde volkanların faylar içerisinde biriken enerjinin atılması için oluşan bir doğal afettir.
Heyelan : Aşırı yağışlar sonucunda toprağın aşırı yağış alarak şişmesi sonucunda toprağın hareket etmesidir.
Kasırga : Basınç farklılıkların fazla olması temel nedeni olarak ifade edebiliriz. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Doğal afetlerden biri olan depremin meydana gelmesinde en büyük sebeplerinden biri de bulunan hakların çatlaması ve şiddetli bir şekilde bölünmesi ile sarsıntıyı hissedilmesi örnek olarak gösterilebilir. Heyelan ise çok fazla şiddetli yağmurdan sonra ve yaşlardan sonra toprağın kayması ve toprak kayınca toprak üzerinde bulunan hayvanların ve araçların beraber sürüklemesi olayına denmektedir. Sel de aynı şekilde çok fazla ve şiddetli yağmurdan durmaksızın yağması ve büyük suların oluşması sebebiyle meydana gelen bir doğal afettir Ayrıca volkan patlaması olarak bildiğimiz aynı şekilde deprem gibi fay hatlarının patlaması ve bunun sebebi ile volkanik dağlarda olan patlamanın hızlı bir şekilde yukarıya fışkırması ve enerjiyi ortaya çıkarması olarak bilinen bir doğal afet olarak söylenebilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.