Ders Notları

Kan bağışı yapmak neden önemlidir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kan bağışı yapmak neden önemlidir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kan bağışı yapmak neden önemlidir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kan vermek veren kişi için faydalı olduğu kadar bir başka insanında hayatını kurtarmasını fayda sağlar. Kan vermek her açıdan faydalı olabilen bir durumdur. Kan veren kişiye fayda sağlamanın yani sıra bir can kurtarmanın verdiği manevi hazda herşeye değebililr.


Kan bağışı yapmak neden önemlidir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: 18 ve 65 yaş arasında sağlıklı olan herkes kan bağıçısı olabilir. Hamolobin değerleri ölçümü ile kan verilebilir. Kan vermenin faydaları şunlardır. Kan vermenin sonucunda kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya başlarlar.

  • Kan hücreleri yenilenir.
  • Hayat kurtaracağını bilmek insanın içine huzur verir.
  • Kan vermek için bazı testler uygulanır. Buda yaptıran kişi için fayda sağlar.
  • İsteyerek kan verdiği için kan hastalıkları riskini ortadan kaldırmış olur.

Bir gün kana ihtiyaç duyduğunda bunu yapan birisi olabileceğini düşünmek insana güven verir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kan bağışı yapmak ihtiyaç sahibi olan hastalara ve kazazedeleri ciddi sağlık sorunları ile karşılayan hastalara tedavi amaçlı gerekli olan tıbbi bir malzemedir. Ülkemizde bulunan Kızılay şubeleri devlet hastaneleri özel hastaneler ve kurulmuş olan birçok sağlık kuruluşlarında kan bağışı yapmak mümkündür. Kan bağışı ve nakli yapmak birçok hastanın tedavisine yardımcı olacağını biliyoruz. Örneğin bir doğal afet sırasında herhangi bir hastanın yaralanması veya ameliyata girmesi ile ihtiyaç duyulan falan bağışlanmış olan kanlardan kullanılması toplumlar arasındaki yardımlaşmayı artıracağı gibi bu gibi hastaların hayatını kurtaracak ve hastalığının iyileşmesinin hızlandıracağıni biliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.