Ders Notları

Kültürümüzde hangi durumlarda dua ederiz?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kültürümüzde hangi durumlarda dua ederiz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kültürümüzde hangi durumlarda dua ederiz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir Müslüman olarak kültürümüzde sürekli olarak dua etmemiz gerekmektedir. Allah Celle Celalühü ikramda bulunduğu zaman dua etmeli ve teşekkür etmene de dert verdiği zaman gene şükretmeli isteklerinde direklerinde vatana millete yardımda müslümanlara yapılan zulümler de sürekli olarak biz Allah Celle celale dua etmesi ve onun yardımını istemesi gerekmektedir.


Kültürümüzde hangi durumlarda dua ederiz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kültürümüzde hemen hemen bütün zamanlarda dua etmemiz uygundur. Kültürümüze dua ettiğimiz durumlara Örnek vermek gerekirse zor kaldığımızda işe başlamadan önce iş yalarken bir işe başlamadan önce hayırlı bir iş olunca gibi birçok durumda Allah’a dua ederek hem Yardım ister hem de şükür ve minnettarlığımızı belirtiriz. Dua kültürümüzde büyük bir yere sahiptir Çünkü dua Bir Müslümanın silahıdır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türk milletinin gelenek ve görenek i genellikle Müslümanların yaptığı ahlaki ve erdemli davranışları dayalı olduğunu söyleyebilirim. Müslümanlar öncelikle Allahu Teala dedim verdiği sağlıklı bedene güzel bir işe hayırlı evlada hayırlı eşe ve vermiş olduğu dünya bana karşı şükretmek amacıyla dua ederler. Ayrıca müslümanlar dertleri sıkıntıları üzüntüleri oldukları vakit Allahu Teala aleyhi bunu paylaşmak için dua ederler. Özellikle Ramazan aylarında veya sıkıntıya düştüğümüz vakitlerde ellerimizi semaya açıp bunu Allah’tan dua şekli ile arz ederiz. Ayrıca Allahu Teala dua etmek nunla insanoğlu arasında çok büyük bir kapının açıldığını göstergesidir. Dua müslümanlara ve insanoğluna huzur mutluluk şükretmek istiğfar etmek gibi bir duyguyu aşılar

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.