Ders Notları

“Kurtuluş Savaşı” ifadesi size neler çağrıştırıyor?

5. Sınıf Türkçe “Kurtuluş Savaşı” ifadesi size neler çağrıştırıyor? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Kurtuluş Savaşı” ifadesi size neler çağrıştırıyor? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kurtuluş Savaşı bana bir milletin var olma savaşı nı aklıma getirmekte öyle ki bu savaş yokluk ve sefalet içinde her şeyini yıllarca savaşlarda kaybetmiş bir millettin son savunma son vatan ana yurt Anadolu için olmuştur.


“Kurtuluş Savaşı” ifadesi size neler çağrıştırıyor? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kurtuluş Savaşı dediğimizde aklıma bu milletin canının son damlasına kadar bu vatanı savunması geliyor. Öyle ki bu millet yıllarca savaşlar içinde yokluğa sefalete esir edilmek istenmiş elinde ne varsa alınmak istenmiştir. Önce Turablusgarp işgali sonra Balkanlar savaşı derken 1. Dünya Savaşı ile cepheden cepheye savrulmuş bir millet olmuştur.

Bunca çilenin üzerine son vatan Türkün son özgür yurdu da elinden alınmak istenmiştir. Millet bu hayasızca akına bir dur demek için ya istiklal ya ölüm parolası ile 6 büyük işgalci devlete karşı Kurtuluş Savaşını başlatmış ve emperyalist güçleri yenen ilk millet olmuştur. Ne mutlu Türk’üm diyene.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurtuluş savaşı ifadesi bizlere vermiş olduğu en büyük milli mücadele örneği olarak bilinir ve bize Türk toplumunun vatanına karşı duyduğu en güzel duyguları ve sahiplendiği vatan toprakları gelir. Ülkemizin dört Bir yanını işgal eden düşmanlara karşı Türk toplumunun göstermiş olduğun mücadele, eşi ve benzeri görülmemiş bir mücadeledir. Ayrıca Mustafa Kemal paşa’dan silah arkadaşları da ve Türk toplumunda bulunan kahramanların Güven işte bir şekilde en güzel mücadeleyi göstermiş oldukları Savaş Kurtuluş savaşıdır. Kurtuluş Savaşı’nda Türk toplumu birlik ve beraberlik içerisinde vatan topraklarını yeniden Türk toplumuna kazandırmıştır. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başarılı komutanlarımız kahramanlarımız şehit olmuş Gazi olmuş yine de bu vatanı kurtarmak tan vazgeçmem işlerdir. Kurtuluş savaşı denince aklınıza yok olmuş tükenmiş ve yıkılmakta olan bir devletin yeniden küllerinden doğması gelmektedir. Türk toplumu yalnız Kurtuluş Savaşı’nda değil karşılaşmış olduğu tüm savaşlarda ve mücadelelerde vermiş oldukları milli mücadele ile kendilerini dünyaya kanıtlamışlardır. Kurtuluş savaşı denilince aklımıza özgürlük ve bağımsızlığın en büyük örnekleri gelir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.