Ders Notları

Maddenin ısı etkisiyle değiştiğini gösteren günlük hayatımızdan örnekler verir misiniz?

4. Sınıf Fen Bilimleri Maddenin ısı etkisiyle değiştiğini gösteren günlük hayatımızdan örnekler verir misiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Maddenin ısı etkisiyle değiştiğini gösteren günlük hayatımızdan örnekler verir misiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İşi ve sıcaklık değişimleri maddeler üzerinde etkili olmaktadır. Maddelerin özelliklerine göre ve ağılarına göre genişleme büzüşme gibi olaylar gerçekleşmektedir. Hayatımız içerisinde bir çok örnek görebiliriz. İşi ve sıcaklık değişimleri ile hal değişimleri de gözlemlenmektedir.

Örneğin annemizin demediği çay suyunun kaynaşması ile buhar çıkması suyun gaz hale geldiğinin göstergesidir. Veya dolaptan çıkardığımız tere yağını sıcak  havalarda erimeye başlaması sıvı hale geçtiğini ve ya büzüşmeye başladığını gösterir.


Maddenin ısı etkisiyle değiştiğini gösteren günlük hayatımızdan örnekler verir misiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler günlük hayatımızdaki havanın sıcaklığı, serinliği veya ocak üstlerinde ateşle ısıtarak dolaba koyarak, soğutacak hal değişimlerini veya Maddelerin genleşmesini, büzüşmesini gözlemleme imkanı sağlar. Günlük hayatımızda sıcak bir günde elektrik tellerinin aşağıya doğru sarktığını görürüz.

Fakat aynı elektrik telleri kışın soğuk bir günde o kadar fazla aşağıya sarmaz neredeyse ip gibi dümdüz olur. Yine rayların sıcak günlerde bozulmasını, demişin genleşmesinden kaynaklanır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Birçok katı madde sıcağa maruz kaldığı zaman şekil değiştirebilir veya farklı özelliklerini değişim gösterebilir. Sıcağa maruz kalan katı halde ve erimeye yakın olan maddeler hızlı bir şekilde eriyebilir sıvı ve gaz maddeleri dönüşebilir. Buna çevremize çeşitli örnekler verebileceğimiz gibi sayfanızda bulunan bilgilerle de bu konu daha iyi bir şekilde anlayabiliriz. Fen bilimleri dersinde sizin sayenizde daha çok seviyorum çünkü araştırmalarımı her zaman sizin yardımınıza yapabiliyorum verdiğiniz bilgileri çok beğeniyor devamlı bu bilgilerden faydalanarak ödevlerimi tamamlıyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.