Ders Notları

Mıknatıs ile ayırma yöntemini başka nerelerde kullanabiliriz?

4. Sınıf Fen Bilimleri Mıknatıs ile ayırma yöntemini başka nerelerde kullanabiliriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mıknatıs ile ayırma yöntemini başka nerelerde kullanabiliriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mıknatıs manyetik alan oluşturan bir maddedir. Mıknatıslar demir nikel ve kobalt gibi maddeleri çekme özelliğini bilmekteyiz. Mıknatısın sadece bu maddeleri çektiğini unutmamalıyız.

Mıknatıslar karışımları ayırma yöntemi yaparken demir, nikel, kobalt maddelerinden olduğuna dikkat etmemiz gerekir. Mıknatıslar ayırma yöntemi en çok hurdalıklarda elektronik Mıknatıslı vinçlerde kullanılır.


Mıknatıs ile ayırma yöntemini başka nerelerde kullanabiliriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Mıknatıs ile ayırma yöntemi demir, nikel, kobalt maddelerini ayırmak için kullanılır. Bu maddelerin dışında kalan Maddelerin hiçbirini Mıknatıs çekmez. Bu maddeleri bulmak ve ayırmak için Mıknatıs ile ayırma yöntemi kullanılır.

  1. Çöplerde veya hurdalıklarda metal parçaları çöplerin içerisinden ayırmakta kullanılır.
  2. Talaş kum toprak gibi yere düşen iğneyi arayıp bulmada kullanılır.
  3. Maden arama işinde toprakların içindeki metal maddeleri ayırmak için kullanılır.
  4. Tahta veya plastik parçalar içerisinde bulunan veya düşen çivi, vida, somun gibi alaşımlı maddeleri ayırmak için kullanılır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mıknatıs elbetteki Demir çinko altın Bakır gibi maddeleri çekmektedir. Çeşitli maddeleri birbirinden ayırmak amacıyla mıknatıs kullanılabilir. Örneğin mıknatısı herhangi bir kutuya koyduğumuz zaman çekebileceği demirleri çektiğini gözlemleyebiliriz. Ayrıca kullandığımız birçok teknolojik aletlerde mıknatıs vardır. Mıknatısın sağlığa iyi geldiği de bilinmektedir. Mıknatıs karton plastik cam gibi maddeleri çekmez. Mıknatıs örneğin bulunduğu yerde diğer maddeleri birbirinden ayırmak amacıyla kullanıldığı zaman Demir Çelik bakır altın gibi maddeleri çektiğini ve diğer maddeleri çekemediği gözlemlenebilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.