Ders Notları

“Millî çıkarlara aykırı yayın” denilince aklınıza neler gelmektedir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler “Millî çıkarlara aykırı yayın” denilince aklınıza neler gelmektedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Millî çıkarlara aykırı yayın” denilince aklınıza neler gelmektedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Milli çıkarlarımız hizmet etmeyen, milli çıkarlarımız tehdit edecek söz veya eylemlerin yer aldığı yayınlardır.

Mesela terör örgütlerinin propagandasını yapmak  bayrağa hakaret ve saldırıda bulunmak, devlet sırlarını yayınlamak milli çıkarlara uygun olmayan yayınlardır.


“Millî çıkarlara aykırı yayın” denilince aklınıza neler gelmektedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:   Yayın yapmak ve bunu kitle iletişim araçları ile gerçekleştirmek milli çıkarlar ile yapılmakta ve bunu kanunlar çerçevesinde ilerlemektedir. Milli çıkarlar gereğince yapılmakta ve kanunlar çerçevesinde korunmaktadır. Yayıncılık kanunları içerisinde milli çıkarları korumak birinci kuraldır.

Küresel ve ulusal yayınların milli çıkarlara uygun olarak yapılması gerekir. Devlet sırlarını ifşa etmek, toplum ahlakını ve mirasını zedeleyici, kötüleyici yayınlar yapmak, terör örgütlerinin propagandasını yapmak ve onları övmek milli çıkarlara uygun olmayan yayınlardır. Bunlar suç olarak işlendiği takdirde bu suçun para cezası veya hapis cezası bulunmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Milli çıkarlara aykırı yayın denilince aklımıza toplumsal ahlakımızı kültürümüzü ve çıkarlarımızı ciddi şekilde etkileyen ve buna karşı yalancı haber olarak bilinen bilgilerin yayılması ve ülkemizin toplumumuz için farklı düşüncelere ortaya çıkması gibi etkilere sebep olabileceğini biliyoruz. Ülkemiz ve toplumumuzun barışı ve huzuru hepimiz için önemlidir. Bu sebeple ülkemiz hakkında yalancı ve olumsuz haberler hepimizi etkiler. Basında bazen de yalancı sosyal medya haberlerinde topluma ve millete aykırı bilgiler ve haberler yer alabilir bunların gerçek kaynaklarını ve gerçek bilgilerini edinmek amacıyla araştırmalar yapmalıyız

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.