Ders Notları

Piri Reis’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız.

5. Sınıf Türkçe Piri Reis’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız.konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Piri Reis’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Osmanlı denizcisi ve yaptığı haritalarla tanınmıştır. Doğum tarihini kesin olarak bilmiyoruz fakat 1465/1470 yıllarında Gelibolu’da doğduğu düşünülmektedir.

1553 yılında Kahire’de ölmüştür. Osmanlı denizcisi Kemal Reis’in yeğenidir. Denize korsan olan amcası yanında başlamış 1487-1493 yılları arasında amcasıyla korsanlık yapmıştır. Korsanlık yaptığı zamanlarda gezip gördüğü yerleri yabancı kaynakları inceleyerek bir kitaplar yazmış haritalar çizmiştir.


Piri Reis’i tanıtan bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Asıl adı Ahmed Muhiddin Piri olan ve doğum tarihi tam bilinmeyen Piri Reis denize korsan olan amcası ünlü Osmanlı denizcisi Kemal Reis yanında açılmıştır. Babası Karamanlı Hacı Ali Mehmed’tir. 1487-93 yılları arasında korsanlık yapmış II. Beyazıd’ın Venedik’e sefer düzenlenmesi ve donanmadı açığını kapatmak için Akdeniz’de korsanlık yapan denizcileri donanmaya katılma çağrısı üzerine 1494 yılında Osmanlı donanmasına katılmıştır.

Venedik donanmasıyla deniz kontrolü mücadelesinde gemi kaptanı olarak görev aldı. 1495-1510 yılları arasında Osmanlı donanmasıyla bir çok sefere katılmış hem korsanlık yıllarında hem bu seferlerde gördüğü yerleri Kitab-ı Bahriye vereceği kitabı yazmak için taslak olarak kaydetti. Kitab-ı Bahriye denizciliğinin ilk kılavuz kitabıdır.

1511 yılında amcasının vefatı üzerine Gelibolu’ya taşındı. Az sayıda sefere katıldı vaktinin çoğunu harita çizimine ve kitaplarına ayırdı. 1513 yılında ilk dünya haritasını çizdi. Bu haritada Atlas Okyanusu, İber Yarımadası ve Afrika’nın batısı hakkında bilgiler ile Amerika’nın doğu kısmının bir parçasını çizdi.

1516-1517 yılları arasında tekrar donanmaya katılıp Mısır seferinde gemi komutanlığı yapmıştır. Bu seferde Kahire’yi geçip Nil nehrini çizme fırsatı buldu. Piri Reis seferden sonra, tuttuğu notlardan bir kitap yazmak amacıyla Gelibolu’ya döndü. Aldığı bu notlarını bir Denizcilik Kitabı (Seyir Kılavuzu) olan Kitab-ı Bahriye’de bir araya getirdi.

Kanuni döneminde Portekiz donanmasıyla sürekli savaş halindeydi. Hürmüz Adasını Portekizlerden önce ele geçirmesi için sefere çıktı. Sayıca üstün olan Portekiz donanmasını yenmeyi başardı. Kaçan Portekizliler Hürmüz Adasına sığında. Yerli halkın Portekizlere yardım etmesi üzerine sinirlenip adayı yağladı. Portekiz donanmasının geniş bir kuvvetle Basra körfezini kapatmak üzere yola çıktığını haberini alan Piri Reis Portekizlilerin ablukasına maruz kalmamak için donanmasını bırakarak 3 gemi ganimet ile Süveyş’teki donanma merkez tersanesine geri döndü. Donanmayı bırakmak ve kuşatmayı kaldırmak suçundan tutuklandı. Kanuni Sultan Süleyman’ın fermanı ile 1553’te idam ettirildi.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Osmanlı devleti zamanında yaşamış olan denizlerin kaptanı belediyesi olarak tanınan ve bilinen tarihte keşfetmiş oldukları Topraklar ve başarılarla davranan Piri reis hakkında vermiş olduğunuz bilgileri araştırırken ve yaparken vermiş olduğunuz bilgilerden faydalandım ve bu bilgilerle beraber ödevini daha iyi bir şekilde anladım. Yalnız Türkçe dersinde değil bütün derslerde araştırmak istediğin konuları burada hızlı bir şekilde bulabiliyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.