Ders Notları

Sizce insanlar farklı kültürlere neden saygı göstermelidir?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Sizce insanlar farklı kültürlere neden saygı göstermelidir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce insanlar farklı kültürlere neden saygı göstermelidir? konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : İnsanların farklı kültürlere saygı göstermeleri toplumsal dayanışma olgusunun oluşması açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Farklılıklar bizleri biz yapan değerlerdir her insan bir kültür anlamına geldiği için birlik ve dayanışma olgusu için farklılıklara saygı duyulması gerekmektedir.


Sizce insanlar farklı kültürlere neden saygı göstermelidir? konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : İnsanların farklı kültürlere saygı göstermeleri sürekli olarak önemli olgulardan bir tanesi olarak tarih boyunca süregelmiştir. Farklılıklara saygı duymayan Milletler sürekli olarak çatışmalar sonucunda yok olmaya mahkumdur. Örnek vermek gerekirse tarih boyunca Osmanlı Devleti mi ayakta durmasının temel sebebi çeşitli Milletler çeşitli gruplar çeşitli Devletleri tek çatıda birleştirmesinin temel nedeni farklılıklara saygı duyarak toplumsal dayanışma olgusunun en üst seviyede olmasından kaynaklanmaktadır. Bizlerinde Türkiye içerisinde var olan çeşitli Irklar ve mezheplere saygı duyarak toplumsal dayanışma ve yardımlaşma olgusunu arttırmalı Tek Yumruk şeklinde ülkemizi güçlü bir devlet haline getirmeniz gerekmektedir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Farklı kültürlere saygı göstermemiz gerekir.Herkesin kültürü farklıdır. Bunlara kesinlikle ve kesinlikle saygı duymamız gerekir.Başka kültürlere ön yargılı olmamalı, sevmesekte saygı duymamız gerekir.Her zaman saygılı olmak önemlidir. Bunu her zaman yapmamız saygı duymamız gerekmektedir. Saygılı olmak çok güzel bir şey değil mi? Eğer güzelse neden bunu yapmıyoruz ki bu kadar güzel bir şeyi. Bence her zaman saygılı olmamız  gerekir. Saygılı olmak insanlara çoğu şeyi kazandırır ve herkes sizi sevip size saygı duyar.Saygılı olmakla mutlu,huzurlu,yardımsever oluruz.Saygılı olmak çok güzel bir şeyse o zaman herkes saygılı olsun.

  2. Ülkemizde bulunan birçok kürede farklı gelenek ve görenekleri olabilir mesela bir bölgede yapılan düğün ile başka bir bölgede yapılan düğün farklılık gösterebilir bu farklılıklar yemek içecek gelenek görenek yaşam tarzı gibi değişiklikler de olabilir bu değişiklikler bazen ise Lehçe ve konuşma uslubunda da görülebilir Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan farklı gelenek ve görenekler bizim kültürümüz için çok önemlidir Türk milleti birbirine bağlı bir millet olduğundan dolayı birbirine saygılı ve hoşgörülü davranma ihmal etmez bu yüzden karşılaşabileceğimiz farklı gelenek ve görenekleri yadırgama malı saygısız davranmamalı ve hoşgörülü ile karşılamalıyız

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.