Ders Notları

Sosyal rollerimizin zaman içerisinde nasıl bir değişime uğradığını açıklayınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal rollerimizin zaman içerisinde nasıl bir değişime uğradığını açıklayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İnsanlar tohumları ile birlikte birey olarak toplum içerisinde yaşamaya başlarlar kişisel beceri ve yeteneklerimizin dışında çabamızla elde ettiğimiz statüler vardır.
İnsan doğumla birlikte aldığı roller aile içerisinde çocuk olmak aynı zamanda vatandaş olmak zaman içerisinde kardeşimiz olduğunda ağabey olmak veya abla olmak ilerleyen yaşlarda  aile kurmak anne veya baba olmak torunlarımız olmasıyla dede olmak büyük anne olmak doğal rollerdir. Kendi azim ve başarımızda çalışarak çabalayarak öğrenci olmak üniversiteyi kazanmak üniversite bitiminde iş hayatına atılmak yaptığımız işte bir mevki sahibi olmak gibi roller ise kazanılmış rollerdir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sosyal rollerimiz çocukluk yıllarında gençlik yıllarında ve yetişkinlik döneminde çeşitli farklılıklara geçtiğini görebiliriz. Örneğin çocukken olan görev ve sorumluluklarımız büyük büyük olduğumuz zaman görev ve sorumluluklarımızı birbirinden farklı olduğu gibi sosyal görevlerimiz de farklılaşır büyüdüğümüz zaman vatanımız ve milletimiz için çalışma azmetmek ülkemizi kalkındırmak ülkemizin kültürel değer vermek gibi birçok alışkanlıklarımız ve adetlerimiz ayrıca güzel ahlağimiz olduğunu görebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.