Ders Notları

Teknolojinin insanı yalnızlaştırdığı tespiti hakkındaki fikriniz nedir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Teknolojinin insanı yalnızlaştırdığı tespiti hakkındaki fikriniz nedir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Teknolojinin insanı yalnızlaştırdığı tespiti hakkındaki fikriniz nedir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Ben teknolojinin insanı sanat alemde sosyalleştirdiğini ancak gerçek dünyada yalnızlaştırdığını düşünüyorum.


“Teknolojinin insanı yalnızlaştırdığı tespiti hakkındaki fikriniz nedir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Teknolojinin hayatımıza bu kadar çok girmesiyle dünya her zamankinden daha fazla birbirinden haberdar ve bağlantılı hale gelmiştir.

Teknolojinin insanları yalnız bıraktığı aşikar olsa da şu anda insanlar zaten bir yalnızlık salgını içindedirler.

Ne yazık ki artık insanların tahammül gücü azalmış ve fazla düşkünlük arttığı için insanlar yalnız kalmayı ve sorumluluk almaktan kaçınmayı tercih etmeye başlamışlardır

Ancak insanın kocasına ters olan bu durum ne yazık ki psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirmiştir

Teknolojinin büyük yararları yanı sıra özel hayatın kalkmasına sebep olduğu ve insanların artık duygularından çok paylaşım yapmayı önemsemesi insanları içten içe bir boşluğa sürüklemiştir

Orada alınan beğeniler ile birlikte çok fazla sevildiğimizi ve insanların yanımızda olduğunu hissetsek de aslında bunun gerçekte böyle olmadığını bilmek insanı daha çok yalnız hissettirir.

Bunun için teknolojik aletleri kullanırken sosyal hayattan kopmamayı ve bize gerçekten desek olacak insanları kaybetmemeyi amaçlamalıyız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben de teknolojik aletlerden çok fazla uzun zaman geçiren insanlar ve her zaman teknolojik ortamlarda çok fazla bağımlı hale gelen insanlar kendilerini yalnız hissedebilirler hem de diğer insanlardan uzak kaldıkları için birçok etkinliklerini birçok sosyalleşme çabalarını boşa harcamış olurlar her zaman teknolojik aletlerde çok fazla zaman geçirmeye gerek yoktur beraber yaptığımız bir yemek bir pasta arkadaşlarımızla parka gidip oyun oynamak ya da herhangi bir kitabı okumak ya da derslerimize çalışmak sosyal medyada zaman geçirmekten daha iyi olduğu kanıtlanmış bir bilgidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.