Ders Notları

Teknolojinin insanlar arası ilişkilerde oynadığı rol hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Teknolojinin insanlar arası ilişkilerde oynadığı rol hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Teknolojinin insanlar arası ilişkilerde oynadığı rol hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Maddeler halinde Teknolojinin insanlar arası ilişkilerde oynadığı rol şunlardır ;

  • Uzak mesafeleri ortadan kaldırır
  • İletişimi ve beraber olmayı kolay hale getirir
  • Yanlış bir şekilde kullanıldığı zaman büyük tehlikeler doğurabilir

“Teknolojinin insanlar arası ilişkilerde oynadığı rol hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden 4’ü gelişen teknolojinin insan ilişkilerine de olumsuz yönde etkilediğini düşünmektedir. Bu konuda kararsız kalanların oranı da yıllar geçtikçe artmakta ve insanların teknolojiye karşı olan masum bakışı değişerek teknolojinin düzenli kullanılmasını önermeleri görülmektedir.

Çünkü insanlar teknolojinin faydalarının yanı sıra insanları bağımlı hale getirdiğini ve birçok aile yapısını çökertliğini görünce fikirleri değişmektedir.

Teknoloji düzenli ve uygun bir şekilde kullanıldığı zaman uzaktaki sevdiklerimizle beraber iletişim kurmamızı sağlar ve sosyalleşmemiz ve bağlarımız açısından büyük faydalar sağlar.

Ailemizden veya arkadaşlarımızdan herhangi bir sevdiğimizi uzak şehirlerde veya gideceğim gidemeyeceğimiz bir anda görüntülü arayarak yanımızdaymış gibi konuşmamızı ve görüşmemizi sağlar

Bu ilişkimizi kuvvetlendirir ve birbirimizden haberdar olarak sanki berabermişiz gibi mutlu ve huzurlu olmamızı sağlar

Ancak teknolojinin yanlış veya fazla kullanılması halinde ise bu insanlara zarar verir ve sosyal ilişkileri yıpratarak insanları yalnızlığa sürükler.

Ne yazık ki çoğu insan evdekini tamamen kaybetmeden sevdiklerinden uzaklaştığını ve ilişkilerini yıprattığını fark etmez.

Bunun için yapılması gereken teknolojiyi bizim hizmet meselesi sunmak onun hizmeti altına girmemektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 5 sınıf sosyal bilgiler ders kitabımızda yer alan tüm ödevlerimizin cevapları Forum sayfa sesiyle yapıyorum çünkü bu sayfadaki bilgi ve cevapları her zaman beğenerek takip ediyorum diğer ödevlerime de oldukça yardımcı oluyor özellikle matematik ve Türkçe dersinde akrabat takılan bilmediğim birçok konuyu Forum sayfa sitesi ile olabiliyorum bu sayfadaki bilgilerle ödev yapmak çok güzel ödevlerimi yaptığım zaman ve ödevlerimi de zorlandığım zaman bu sayfadaki bilgi ve cevaplardan destek alıyorum sizleri çok teşekkür ederim sizlerle ödevi yapmak çok kolay.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.