Ders Notları

“Topyekûn mücadele, düzenli ordu” kavramları ne demektir? Araştırınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi “Topyekûn mücadele, düzenli ordu” kavramları ne demektir? Araştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Düzenli ordu; kişilerin askeri eğitim alarak küçük yaşlardan itibaren askeri eğitim alması ve bununla beraber oluşturduğu orduya verilen isimdir. Topyekün mücadele ise halkın ihtiyaç halinde savaşmak için kendi imkanları ve silahlarıyla savaşa katılması ve savaşması demektir. Milli mücadele döneminde düzenli ordu yeterli gelmeyince topyekün mücadele başlatılmıştır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Topyekün Ordu demek bir ülkede bulunan Ordu’nun kadın-erkek yaşlı-genç çocuk demeden birlik beraberlik içerisinde ülkeleri için mücadele etmesi ülkelerine milli mücadele gerektiği zaman seve seve atılması ve ülkelerine ayakta tutabilecek kültürleri ve değerlerini kaybetmeden mücadele etmesi anlamına gelmektedir. Düzenli ordu demek örneği Mustafa Kemal Atatürk gibi bir başkomutanın başta olarak vermiş olduğu kararlarla yapmış olduğu başarılı atılımlarla ülkesini ayakta tutan düzenli tuz ve eldeki mevcut olan tüm olanakları değerlendirerek bir savaşta olmasını anlatan bir kavram olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.